Петро Якимчук: „З поданням декларації та сплатою податків – не зволікайте”

09 Кві 2014 / 18:20 | Переглядів: 1227

Декларація

Деклараційна кампанія 2014 року, особливості справляння податку на нерухоме майно, оподаткування депозитів та інші зміни чинного законодавства - коло питань, порушених тернополянами під час чергового телефонного сеансу „гаряча” лінія Тернопільської об'єднаної ДПІ ГУ Міндоходів у Тернопільській області. Тим більше, що цього разу додзвонювачі мали можливість почути відповіді на свої запитання з перших вуст. Адже чергував на прямому зв'язку з мешканцями обласного центру очільник податкової інспекції Петро Миколайович Якимчук. Найактуальніші запитання телефонного сеансу та відповіді на них пропонуємо вашій увазі.
- Петре Миколайовичу, розкажіть, як активно декларують доходи тернополян? Скільки уже подано декларацій і яка сума податку поступить до місцевих бюджетів?
- На мою думку, на теренах Тернополя і Тернопільського району цьогорічна деклараційна кампанія проходить досить активно. Так, вже на сьогодні про свої доходи заявили майже 1800 осіб. Із них біля півтисячі тих, що були зобов'язані задекларувати доходи, а 1300 - забажали скористатися правом на податкову знижку. До речі, сума задекларованого мешканцями обласного центру та району доходу склала більше 47 млн грн. До бюджету декларанти сплатять більше 2 млн грн. податку на доходи фізичних осіб.
- Які доходи декларують тернополяни найчастіше?
- Найчастіше наші декларанти заявляють про отримання спадщини та подарунків. Так, з часу деклараційної кампанії до нас звернулося вже більше 230 осіб. Сума отриманих ними доходів склала 28 млн грн. При цьому до бюджету вони сплатять більше 950 тис грн податку. Про доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, в сумі 13,8 млн грн заявили 114 тернополян. Від них до бюджету поступить майже 491 тис грн податку.
До розмови почали приєднуватись один за одним додзвонювачі.
- Чи правда, що оподатковуватимуться суми вкладів у банках?
- Ні, самі вклади оподатковуватися не будуть. Проте, норма щодо оподаткування пасивних доходів, а це є проценти на депозит, передбачена Законом України „Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” №1166 від 27 березня 2014 року. Варто мати на увазі, що саме цей пункт набирає чинності з 1 липня 2014 року.
- Які ставки податку передбачені для оподаткування доходів у вигляді процентів на депозити? Хто є податковим агентом при їх нарахуванні?
- Якщо сума нарахованих доходів у вигляді процентів більша як 17 прожиткових мінімумів (20 706 грн) то ставка податку - 15% або 17% в залежності від суми перевищення. Податковим агентом при нарахуванні таких доходів є установа, яка їх нараховує.
- Чи платитиму я податок на нерухомість, якщо маю у власності квартиру загальною площею 83 м кв. та будинок 290 м кв. Якщо так, то в якому розмірі?
- Податок на нерухоме майно ви платитимете. Адже, згідно з останніми законодавчими змінами, при проведенні розрахунку до уваги береться загальна площа. Проте, пільгується у вашому випадку 370 м кв. Тому податок вам доведеться заплатити за 3 м кв. Міською радою затверджено ставку цього податку у розмірі 1 відсотка від мінімальної заробітної плати, тобто 12,18 грн. Отож, сума платежу, яку вам необхідно буде сплатити до 31 серпня, складатиме 36 грн. 54 к.
- Наскільки правдивою є інформація, що пенсії будуть оподатковуватися?
- Оподаткування пенсій передбачене так званим „антикризовим законом”. Проте, варто мати на увазі, що підлягатимуть оподаткуванню пенсії, розмір яких перевищує 10 тисяч гривень у місяць. При цьому оподатковуватиметься лише сума перевищення.
- У минулому році я продав мопед та легковий автомобіль, чи потрібно мені подавати декларацію та сплачувати податок?
- Так. Вам потрібно подати декларацію про майновий стан і доходи до 1 травня 2014 року, а також сплатити 5 відсотків податку на доходи фізичних осіб від вартості легкового автомобіля. До речі, податок необхідно сплатити до 1 серпня цього року. У разі несвоєчасної сплати - штраф. Тому рекомендую зі сплатою податку, як і з поданням декларації, не зволікати.
- Вас турбує мешканець Тернопільського районую. Я здаю в оренду земельну ділянку - пай. Чи зобов'язаний декларувати доходи?
- Податковим агентом платника податку - орендодавця щодо його доходу від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю) є орендар. Доходи від надання в оренду нерухомого майна оподатковуються податковим агентом під час їх виплати за їх рахунок.
Податковий агент, який нараховує оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 Податкового кодексу (15 відс.). У разі якщо загальна сума отриманих платником податку у звітному податковому місяці доходів перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, ставка податку становить 17 відс. суми перевищення.
- Банк списав мені борг, що виник за кредитним договором, чи зобов'язаний я декларувати такі доходи?
- Відповідно до ст.164 Податкового кодексу до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником як додаткове благо у вигляді суми боргу платника податку анульованого кредитором (банком) за його самостійним рішенням. Банк повідомляє платника податку - боржника рекомендованим листом про анулювання боргу та включає його суму до податкового розрахунку, який поквартально подає до податкових органів. Відтак, боржник самостійно сплачує податок з таких доходів і відображає їх у річній податковій декларації. Податкову декларацію слід подати до контролюючого органу за місцем податкової адреси, і самостійно сплатити зазначену суму податкового зобов'язання. А коли вам банк списав борг?
- У грудні минулого року.
- То ж, ви маєте обов'язок подати декларацію про майновий стан і доходи до 1 травня, а сплатити податок до 1 серпня цього року. Зважаючи на те, що до завершення кампанії декларування залишилося менше місяця, то раджу вам поспішити. До речі, у центрі обслуговування платників ви можете отримати фахові консультації та практичну допомогу у заповненні декларації і здійсненні розрахунку податку.
- Дякую за детальну відповідь та корисну інформацію.
У заході також взяла участь голова ПО ВГО „Ветеранів податкової служби України” Тернопільської ОДПІ Анна Іванівна Рава.

Інформаційно-комунікаційний відділ Тернопільської об'єднаної ДПІГУ Міндоходів у Тернопільській області

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.