Максим Орешкін та Путін на тлі радянських черг за продуктами в плановій економіціМаксим Орешкін та Путін на тлі радянських черг за продуктами в плановій економіці

Помічник президента РФ з економічних питань Максим Орешкін заявив, що планова економіка, типова для Радянського Союзу понад 60 років, відроджується в сучасній Росії. Про це повідомляє джерело.

За словами ексміністра економічного розвитку, повернення принципів держплану видно в автоматизації управлінських процесів і повній цифровізації економічних відносин.

“Відбувається повернення та реінкарнація планової економіки в її найкращому вигляді. Автоматизація управлінських процесів. Хто не перейшов на цифрові технології, той відстав від сучасної реальності на десятки років. Усі дані – у цифровому форматі. Зараз автоматизуються інститути, транзакції, тобто взаємовідносини людини не з природою, а взаємодія людини з людиною”, – сказав Орешкін.

Він навів приклад цифрових сервісів таксі. Там, на його думку, зник ринок.

“У таксі більше немає ринку. Є люди, яким потрібно поїхати, а все, що пов’язано з транзакцією, можна автоматизувати. Ви більше не можете вибирати, хто вас повезе, не можете вибирати ціну. Система планової економіки каже, що ви поїдете за 428 рублів, значить, ви поїдете за 428 рублів. Це планова ціна, яка є автоматично визначеною ціною для цієї поїздки”, – додав чиновник.

Що таке планова економіка

Командна, або планова економіка – це система, де держава або спеціальні органи приймають ключові рішення щодо господарства.

Центральний уряд визначає, які товари та послуги виробляти і як їх споживати. У жорстких формах держава контролює промисловість, розподіл ресурсів і виробництво. Планові органи ставлять завдання підприємствам.

Прикладами слугували економіки СРСР і Китаю до 1978 року. Вони демонстрували дефіцит товарів, неефективний розподіл ресурсів через відсутність ринкових цін, низьку мотивацію до інновацій і бюрократію. Виробництво часто не відповідало потребам споживачів, а конкуренція знижувала якість.

Контекст російської економіки

Російська економіка демонструє тенденцію до спаду і стоїть на межі рецесії. Очікується зростання ВВП у 2026 році лише на 1%.

Експерти пов’язують проблеми з санкціями після вторгнення в Україну у 2022 році. Вони коштували РФ мільярди доларів. Також є дефіцит робочої сили: промисловість завантажена на 81%.

Влада намагається виправити ситуацію. Центральний банк знизив ключову ставку, щоб стимулювати зростання. Це сталося після критики Путіна на адресу чиновників.

By Олександр Дихтярук

Привіт, я - Олександр, головний редактор інформаційного порталу t-v.te.ua, моє натхнення — відкривати нові знання й ділитися ними з іншими.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *