Росія щонайменше чотиричі модернізувала крилату ракету Х-101. Такі зміни мали на меті прорвати українську протиповітряну оборону та посилити удари по цивільній інфраструктурі. За даними Міноборони, з початку 2026 року українська ППО збиває близько 88% ракет типів Х-101, Х-55 та Х-555.

У базовій версії Х-101 несе бойову частину вагою 450–500 кг і має дальність польоту до 2500 км. Ракети зазвичай запускають бомбардувальники Ту-95МС та Ту-160 з району Каспійського моря.

Під час модернізації росіяни зменшили об’єм паливного бака, щоб розмістити потужнішу боєголовку. З’явилася версія з тандемною бойовою частиною масою близько 800 кг.

Окупанти також застосовують касетні суббоєприпаси із запалювальними елементами. У них сталеві кульки з цирконієвими вставками, які запалюються від тертя з повітрям і забезпечують стійке горіння.

У осколково-фугасних боєголовках використовують пластизольну вибухівку нового покоління — потужнішу за гексоген на 30–40%. Додатково ракети оснащують капсулами з гідридом титану для пірофорного ефекту.

Така конструкція вказує на акцент ударів по цивільній інфраструктурі: паливних базах, нафтосховищах та промислових об’єктах.

Модернізація систем наведення та захисту

Росія вдосконалила систему наведення Х-101. Тепер ракета комбінує інерційну навігацію, супутникову корекцію та оптико-електронний комплекс.

“Коли Росія завдає ударів по великих містах — вона свідомо розуміє, що про точність не може бути й мови”, — зазначили в Міноборони.

У 2024–2025 роках ракети оснастили системою радіоелектронного захисту СП-504. Вона генерує помилкові цілі для радарів і запускає теплові пастки проти ракет ППО.

Вичерпання носіїв і запасів

Росія стикається з дефіцитом ракетних носіїв. Інтенсивне використання Ту-95МС і Ту-160 призводить до швидкого зносу двигунів і зменшення боєздатних літаків.

Аналіз уламків показав: запасів Х-101 практично немає. Ракети збирають за тиждень-два перед запуском.

Раніше начальник управління комунікацій Командування Повітряних Сил ЗСУ Юрій Ігнат повідомив про великий дефіцит ракет для ППО в Україні. За зимовий період країна пережила 15 масованих атак по енергетиці. Представники Повітряних сил працюють на переговорах, просячи по 5–10 ракет для систем PAC-3, NASAMS, IRIS-T та інших.

By Олександр Дихтярук

Привіт, я - Олександр, головний редактор інформаційного порталу t-v.te.ua, моє натхнення — відкривати нові знання й ділитися ними з іншими.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *