Декларування доходів та сплата податків: що, де, коли?

01 Кві 2014 / 12:24 | Переглядів: 2256

гроші1

Нещодавно відбувся черговий телефонний сеанс „гаряча лінія” Тернопільської об'єднаної ДПІ ГУ Міндоходів у Тернопільській області. На запитання додзвонювачів відповідав начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб Сергій Олександрович Беркутов.

Більшість абонентів цікавилися порядком подання річної декларації про майновий стан і доходи та правом на застосування податкової знижки. Отож, найактуальніші питання-відповіді телефонного сеансу пропонуємо вашій увазі.

- В який спосіб можна подати податкову декларацію про майновий стан і доходи?

- Платники подають декларацію про майновий стан і доходи, отримані в 2013році, у один із наступних способів:

- засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством;

- особисто платником або уповноваженою на це особою;

- поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення. При цьому, поштове відправлення необхідно здійснити не пізніше, ніж за десять днів до закінчення граничного терміну подання декларації, встановленого статтею 49 Податкового кодексу, а при поданні в електронній формі - не пізніше закінчення останньої години дня, у якому минає такий граничний термін.

- Кому потрібно подати декларацію в обов'язковому порядку?

- Зобов'язані подати декларацію громадяни, які у минулому, 2013 році, отримували такі доходи: від операцій з продажу (обміну) нерухомого чи рухомого майна; доходи, отримані від двох і більше податкових агентів (мається на увазі, якщо людина працювала на двох і більше місцях роботи. При цьому податок з її заробітної плати справлявся, проте сукупно сума такого доходу за рік перевищила 120 розмірів мінімальних зарплату, установленої законом на 1 січня звітного року. У 2013 році це - 137 640 грн.).

Повинні задекларувати доходи й ті особи, які здавали в оренду власне майно, отримували іноземні доходи, інвестиційний прибуток, спадщину та подарунки, нецільову благодійну допомогу понад установлену норму (1610 грн.). Обов'язок щодо подання декларації мають і громадяни, які отримували доходи у вигляді списаного боргу, неустойки.

- Хто і для чого може подати декларацію про доходи за власною ініціативою?

- За власною ініціативою можуть подати декларацію особи, які бажають скористатися своїм правом на податкову знижку, аби повернути частину податку на доходи фізичних осіб, сплаченого із заробітної плати. Вважаю за доречне нагадати, що податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, — це документально підтверджена сума витрат платника податку — резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів — фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати.

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема: квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів, робіт, послуг та їх покупця, отримувача.

- Чи потрібно щомісячно подавати звіт про використання реєстраторів розрахункових операцій, якщо модернізовано касовий апарат?

- Ні, адже поданням щоденної звітності в електронному вигляді замінено паперову звітність, яка подається щомісячно до 15 числа наступного за звітним місяцем. Проте зазначаємо, що звітність за формую №ЗВР-1 повинні подавати тільки суб'єкти господарювання, які проводять розрахункові операції із застосуванням розрахункових квитанцій або у яких РРО ще не модернізовані для подання електронної звітності.

- Я - мешканець Тернопільського району, у приватній власності маю квартиру, яку хотів би подарувати своїй дочці. Чи сплачуватиме вона податок на доходи фізичних осіб і в якому розмірі?

- Слід зауважити, що відповідно до ст. 174 Податкового кодексу вартість власності, що отримується як подарунок членами сім'ї дарувальника першого ступеня споріднення оподатковуються за нульовою ставкою. При цьому варто мати на увазі, що членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені.

Таким чином, дохід у вигляді вартості квартири, отриманої дочкою, оподатковується за нульовою ставкою. При цьому подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи не потрібно за умови, що дочка не отримуватиме в звітному податковому році інших доходів, які підлягають декларуванню.

- Наша сім'я придбала квартиру, скориставшись умовами молодіжного житлового кредиту, чи маємо право на податкову знижку?

- Так. Проте варто врахувати наступне. Якщо умовами молодіжного, житлового кредиту передбачено повну або часткову компенсацію за рахунок бюджетних коштів відсотків за таким кредитом, то претендувати на податкову знижку ви можете лише в частині особисто сплачених процентів. У випадку повної компенсації процентів за кредитом за рахунок бюджетних коштів такого права не матимете.

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.