В’ячеслав Негода: «Повноваження від районів і ресурси переходять на рівень громад, а це – нові можливості, нова якість послуг»

12 Вер 2017 / 11:17 | Переглядів: 1661

Негода Затока

У жителів Тернопілля, де вже створено 36 ОТГ і на черзі вибори до ще 4, як багатьох інших регіонів України непокоїть майбутнє згідно з процесом децентралізації укрупнення районів. Зокрема у нашому краї їх згідно з реформою має залишитися лише три. Отже для більшості мешканців сіл збільшиться відстань до райцентру. Однак як зазначив, колишній міський голова Тернополя, а нині перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В'ячеслав Негода, до чергових місцевих виборів в Україні має бути новий, ефективний адміністративно-територіальний устрій. План реалізації реформи місцевого самоврядування та децентралізації на найближчі роки передбачає завершення формування спроможних громад, упорядкування районного рівня та системи територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, формування нового, ефективного адміністративно-територіального устрою в країні. Багатьом цей план не подобається, бо руйнує звичну і зручну чиновникам, а не людям систему. Але якщо ми прагнемо розвитку, якщо вже втомилися радіти успіхам сусідів і жалітися на своє, ми маємо відкинути страхи і робити зміни.

В'ячеслав Андронович нагадав, що процес формування спроможних громад, передача на їхній рівень широких повноважень і значних ресурсів відбуваються досить успішно і порівняно швидко. Про це говорять і цифри статистики (див. презентацію), і коментарі міжнародних експертів.

"Маємо більше трьох тисяч місцевих рад, які або вже об'єдналися, або на фінальних стадіях об'єднання. На кінець року в Україні діятиме вже більше 600 об'єднаних громад. Реалізовані проекти і бюджетні показники перших з них вже довели ефективність такої міжмуніципальної консолідації зусиль. І вже зрозуміло, що території, які зволікають з об'єднанням, які не співпрацюють між собою, втрачають ресурси і можливості, котрі можна було б використати для розвитку. Позиція "нічого не робити", можливо, йде на користь окремим посадовцям, але точно не громадам. Мешканці міст і сіл це усвідомили, отже процес об'єднання продовжуватиметься", - зазначив В'ячеслав Негода.

За його словами, процес об'єднання громад впритул наблизив реформу до питання ефективності районного рівня. "Впевнений, усім вам цікаво, що відбудеться з районом, коли уся його територія буде покрита однією-двома об'єднаними громадами. Такі випадки у нас вже є. І для мешканців ОТГ тут не виникає проблем, бо повноваження від районів, і ресурси переходять на рівень громад, а це - нові можливості, нова якість послуг. А от для районного рівня влади певні труднощі з'являються, бо в них немає повноважень і ресурсів, немає спільних інтересів територіальних громад, які потрібно представляти. Отже що робити з такими районами? Утворення, зміна меж і ліквідація районів дозволена Конституцією України. Це рішення - у компетенції Верховної Ради. Парламент має знайти політичну волю, щоб прийняти його. Думаю, якщо б ви подивилися на ситуацію відсторонено, ви б сказали, яке саме рішення буде правильним", - звернувся В'ячеслав Негода до присутніх.

Він нагадав, що в Парламенті вже зареєстровано проект закону №6636 "Про порядок утворення, ліквідації районів, встановлення і зміни їх меж". Також Мінрегіон розробив законопроект "Про засади адміністративно-територіального устрою", який поки знаходиться в Уряді. "Ми сподіваємося, що Парламенту вистачить політичної мудрості і часу, щоб ухвалити ці рішення. В іншому випадку, ми зробимо заручниками районні ради, їхніх працівників, що ні до чого доброго привести не може", - сказав перший заступник Міністра.

За його словами, зараз вже не час дискутувати про доцільність переформатування районного рівня - аналіз ситуації на місцях дозволяє зробити однозначні висновки. "Настав час пропонувати ефективні варіанти організації влади на районному рівні. І представники районних рад мали б стати лідерами цього процесу. Це більш правильна і перспективна позиція, ніж "я посиджу, почекаю, а там буде видно". Часу у нас небагато. По суті, на прийняття найважливіших з запропонованих змін маємо один політичний рік - до початку підготовки до парламентських, президентських та місцевих виборів", - резюмував В'ячеслав Негода.

Оскільки В'ячеслав Андронович під час свого перебування у Тернополі заявив, що межі майбутніх укрупнених районів згідно з реформою із децентралізації збігатимуться з нашумілими медичними округами, то природньою є реакція жителів регіону стосовно того, як добратися, для прикладу, з Олієва, що на Зборівщині, до Бережан - понад 60 км і з сусідніх Білоголов, які увійшли до складу Залозецької ОТГ - до Кременця - майже 70 кілометрів. І таких випадків на Тернопіллі дуже багато. Однак, як вище зазначив один із очільників Мінрегіону, адмінпослуги для громадян пісдля здійснення реформи навпаки будуть наближені до більшості населених пунктів, тобто до кожного українця. Бо їх надаватимуть органи місцевого самоврядування ОТГ.
Олександр МУДРІЄВСЬКИЙ.

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.