Уряд Яценюка знищує комунальну сферу України

20 Сер 2015 / 12:10 | Переглядів: 1755

Яценюк

Реформи Кабінету міністрів ріжуть по-живому не тільки населення, а й комунальні підприємства. Поки уряд Яценюка набирає нові кредити та борги і робить видимість стабілізації курсу гривні, комунальна сфера України скочується у прірву. І проблема не в нестачі грошей чи війні, а в дивних постановах Кабміну. Його політика щодо комунальних підприємств призвела до того, що керівники КП починають шукати порятунку в місцевої влади.

У Тернополі очільники комунпідприємств неодноразово виступали на сесіях міської ради і перед журналістами, розповідаючи, як Київ штучно створює патові ситуації з виплатами. Останньою краплею стали нещодавні постанови КМУ і неповне відшкодування різниці в тарифах.

До прикладу, "Тернопільсьміськтеплокомуненерго" через таку непродуману політику уряду грузне в боргах. Підприємству, як і іншим КП, зв'язали руки тарифами, перерахунками, зробивши його таким чином заручником кожного кроку Кабміну.

За перше півріччя цього року "Тернопільсьміськтеплокомуненерго" отримало збитки від реалізації послуг на майже 30 мільйонів гривень. Причин у підприємстві називають чотири.

Перша. Кабмін за цей період відшкодував КП фактичну вартість послуг в середньому на 87,61%, в тому числі тарифи для населення - 79,84%. Як відомо, тарифи для населення, що діяли з 1 січня по 14 травня 2015 року, були встановлені на основі тарифів при ціні на природний газ по 1091 гривні за тисячу кубометрів. Це без ПДВ. Але з 1 квітня цього року ціна газу для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, зросла майже у 2,3 рази. Вона вартувала для підприємства 2495,25 грн. за1000 м3. Хто мав відшкодувати "Тернопільсьміськтеплокомуненерго" цю різницю? Уряд умив руки, а борги лишилися. Схожа проблема виникла з тарифами для юридичних осіб. Ціни зросли, а різницю КП не компенсували.

Друга. З початку цього року суттєво зросли і продовжують зростати, порівняно з передбаченими в розрахунках тарифів, окремі складові витрат виробництва теплової енергії. Через стрибки курсу долара, поглиблення кризи зросли витрати на паливо-мастильні матеріали, металопрокат, запасні частини та комплектуючі, основні засоби та інші матеріали. Коштів на ці "стрибки" в підприємства не було закладено. Зрештою, і нікому було відшкодовувати зростання витрат, б держава видає компенсацію тільки на "енергетичну" складову. Тож "Тернопільсьміськтеплокомуненерго" знову влетіло в копійку.

Третя. Уряд невдовзі таки спромігся направити кошти на відшкодування різниці в тарифах. Але. За останніми даними, на Тернопільську область виділили чотири мільйони для компенсації. Тоді як, до прикладу, "Тернопільсьміськтеплокомуненерго" потрібно лише 40 мільйонів. У схожій ситуації опинилися всі комунальні підприємства Тернопілля. Звідки їм брати гроші на решту боргів?

Четверта. У той час, коли Кабмін услід за Президентом говорить про децентралізацію, на практиці все робиться по-іншому. Уряд видав Постанову №217, згідно з якою кошти від споживачів надходять тільки на розподільчі рахунки. Національна Комісія кожного місяця встановлює алгоритм розподілу коштів. У січні, березні 2015 100% коштів "Тернопільсьміськтеплокомуненерго" (а це декілька десятків мільйонів гривень) за рішенням згаданої комісії були автоматично перераховані Банком на користь НАК "Нафтогаз України". Тобто в комунального підприємства не залишили ні копійки на рахунках, щоби було з чого бодай зарплату працівникам видати, а це 700 осіб. Не кажучи про модернізацію засобів виробництва та інші ремонтні роботи, оновлення мереж. Щоправда, надалі Постанова дозволяла КП залишати 10% коштів, які поступали від споживачів у вигляді оплати за теплову енергію. Левова частка, як у описаному вище випадку, дісталася "Нафтогазу".

Як виживати за таких умов "Тернопільсьміськтеплокомуненерго"? Ніяк. Нині кредиторська заборгованість становить неповних 80 мільйонів гривень: майже 66 мільйонів за газ і послуги з його транспортування, трохи менше 2,5 млн за електроенергію і понад півмільйона за воду та водовідведення. Гасити борги при таких "розкладах" КП не має чим. І за подальшої політики Кабміну щоразу дедалі глибше занурюватиметься в боргову яму.

У "Тернопільсьміськтеплокомуненерго" вихід бачать один - негайне скасування Постанови №217, своєчасне та повне відшкодування державою різниці у тарифах і поступове приведення тарифів до економічно обґрунтованого рівня. Чи дослухається уряд до комунального підприємства, як і до сотень інших по всій Україні - невідомо. Донині немає жодної позитивної реакції по згаданих пропозиціях. А тим часом ситуація ускладнюється щодня.

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.