Сергій Надал запропонував власне бачення, як зробити тарифи на газ дешевшими для людей

19 Тра 2016 / 08:58 | Переглядів: 2165

Сергій Надал запропонував власне бачення, як зробити тарифи на газ дешевшими для людей

В Україні проводять перевірку отримувачів субсидій та пільг на комунальні послуги. Частина з теперішніх отримувачів субсидій можуть їх втратити. Натомість міський голова Тернополя Сергій Надал запропонував свій рецепт, як зробити тарифи на газ прийнятними для населення і зменшити соціальну напругу: передавати на місця газ власного виробництва і скасувати ренту.

Хто відповідальний за подорожчання

Тема державної допомоги і субсидій знову стала актуальною у зв'язку черговим підняттям тарифу на природний газ. 1 травня цього року Національна комісія з питань регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) переглянула тарифи для комунальних теплогенеруючих підприємств, що у підсумку призведе до підвищення вартості тепла та гарячої води.

Причиною різкої зміни тарифів стало рішення про вирівнювання ціни на газ для приватних, комунальних і промислових споживачів. Раніше приватному споживачеві 1200 кубометрів газу під час опалювального сезону надавали за пільговою ціною приблизно у 3,6 грн/куб, а що було спалено понад норму продавалося за ціною у 7,1 грн/куб. Нова система передбачає одну ціну на рівні 6,9 грн/куб. Формально вартість газу стала навіть нижчою для людей. Проте, якщо врахувати середні норми споживання, то вона суттєво виросте. Особливо в опалювальний сезон. Найгірше комунальним підприємствам, яким доводиться забезпечувати теплом та водою місто. Різке підвищення ціни на газ створює дірку у місцевому бюджеті на рівні приблизно 180 тис грн на місяць. Приблизно стільки коштує капітальний ремонт даху багатоповерхівки.

Місцеві органи самоврядування опинилися в черговий раз заручниками центральної тарифної політики

При цьому у НКРЕКП традиційно проблеми перекинули “на місця”, мовляв — погано утеплюєтеся і надто повільно проводите реформу ЖКГ.

Натомість місцеві органи самоврядування опинилися в черговий раз “заручниками центру”. Варто зауважити, що система опалення до початку 2000-х була приблизно на 70-80 % зношена. Втрати тепла становили близько 65 %. Реальна реформа почалася лише з обранням міським головою Тернополя Сергія Надала. При ньому, починаючи з 2011 року, запроваджені масштабні програми з підвищення енергоефективності міста. Оновлювалися паливні, замінювалися труби, котли. Завдяки цим заходам, місту вдавалося зберігати кошти, подавати гарячу воду навіть тоді, коли решта України була відключена. Очевидно, що у майбутньому програма термомодернізації дозволить утримувати комунальні рахунки у прийнятних межах для населення. Проте зараз значна частина тернополян змушені будуть подавати заявки на субсидії.

Кого перевіряє держава

В цьому місці може виникнути багато запитань. На центральному рівні посилили перевірку отримувачів субсидій і комунальних пільг. Зокрема право на субсидію можуть втратити ті, хто у період за 12 місяців до подання заявки на пільгу здійснив покупку на 50 тис грн, а також ті, хто приховує додатковий дохід. Перевірятимуть зокрема наявність депозитів у банку, чи не здається в оренду житло, на яке оформлена субсидія тощо.

Таку перевірку прописали у меморандумі з МВФ. На сьогоднішній момент провели перевірку близько 5 % отримувачів субсидій і пільг. 250 тис українців вже втратили право на пільгу. За рахунок перевірки центральний бюджет сподівається отримати додаткових 5 млрд грн вже цього року. Натомість у Пенсійному фонді скептично ставляться до очікуваних результатів перевірки. Зокрема за словами заступника голови Пенсійного фонду Миколи Шамбіра, його установа і без того регулярно проводить перевірки, але значних порушень немає.

Головною проблемою буде те, що досі немає чіткої системи оцінки “додаткових доходів”. Відтак цілком чесні громадяни можуть отримати проблеми з отриманням субсидії. З такими проблемами звертатимуться до місцевих органів соцзахисту, хоча вони лише оформляють заявки на допомогу, а рішення про виділення субсидії приймають “нагорі”.

Де шукати гроші на прийнятний тариф для населення

Міський голова Тернополя Сергій Надала неодноразово звертав увагу на неефективність подібної системи, коли все вирішується на рівніНКРЕКП. За словами Надала тарифи повинні встановлюватися на місцях, бо саме тут можуть найкраще оцінити можливості людей по сплаті. Крім того, потрібно додавати місцям більше ресурсів в тому числі на проведення необхідних реформ в ЖКГ.

“На сьогоднішній день місто робить усе можливе для того, щоб зменшити споживання. Наші головні вороги — це брак ресурсів і час. Якщо б місцеві бюджети мали достатньо ресурсів, наприклад, можливість залишати більше податків, або більше часу, то ми б зменшили в рази споживання газу. Ми це робимо вже. Подекуди досягнути економії у трьохкратному розмірі. Але потрібен час”, - зазначив Сергій Надал в одному з коментарів.

Сергій Надал: Скасування ренти на газ українського видобутку дозволить знизити ціну на газ для теплокомуненерго і втримати тарифи на прийнятному рівні

Крім того, на переконання очільника Тернополя, потрібно шукати механізми для зниження тарифу для комунальних підприємств, принаймні до часу завершення модернізації системи ЖКГ.

“На сьогодні Теплокомуненерго в Україні споживають близько 7 млрд куб газу. 12 млрд споживає населення і бюджетні установи. Власного видобутку газу в Україні близько 19 млрд куб. Рентна плата у ціні на цей газ складає близько 50 %. Комунальним підприємствам потрібно надавати газ власного видобування і при цьому скасувати, або щонайменше суттєво знизити ренту на видобуток такого газу. Тоді й вартість газу для населення буде на 50 % менша. Це б допомогло втримати ціни на прийнятному рівні і дозволило б завершити необхідні реформи”, - переконаний міський голова Тернополя.

Петро ІВАНІВ.

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.