Сергій Надал: «Україні потрібен бюджет, щоб залишатися незалежною»

05 Жов 2016 / 15:00 | Переглядів: 2926

Сергій Надал: «Україні потрібен бюджет, щоб залишатися незалежною»

В країні бурхливо обговорюється проект бюджету на 2017 рік. Попри те, що Україну чекає складний рік, бюджет потрібно підтримати доопрацювавши заради підтримки української державності. Про це в інтерв'ю з головою бюджетного комітету Асоціації міст України та міським головою Тернополя Сергієм Надалом.

- Раніше Ви доволі часто критикували центральну бюджетну політику, як Ви оцінюєте проект Держбюджету?

- Так, бо завжди хочеться досконалішого. Але сьогодні треба думати в першу чергу про державу. Це складний бюджет. І його мають прийняти у складній ситуації. Країна перебуває в фактичному стані війни. У цих умовах важко знаходити кошти, залучати інвестиції, податкові надходження. Люди також невдоволені. Але гроші потрібні на утримання армії, укріплення оборони і жодна держава не може існувати без бюджету. Тому в даному випадку треба більше говорити про підтримку Української держави, ніж конкретних персоналій. Серед позитивів варто відзначити навіть сам процес внесення до парламенту - вперше в історії України бюджет подали вчасно. Є час внести пропозиції та доопрацювати його. Сподіваюся, що його доопрацюють і зроблять кращим. Це робота наших депутатів. А ми їм намагатимемось допомогти.

- Ви хочете сказати, що бюджет потрібно приймати у будь-якому випадку?

- Будь-який патріот України завжди повинен пам'ятати один з принципів націоналіста, який говорить, що націоналіст не зробить нічого, що може зашкодити Україні. У даному випадку ми повинні більше думати про Україну. Так у нас є багато проблем. Так, реформи йдуть не так швидко, як цього б хотілося. Але ми маємо свою Українську державу, яка успішно себе захищає від агресора попри всі проблеми. Згадаймо нашу порівняно недавню історію. Національно-визвольна боротьба початку 20-го століття закінчилася втратою державності, бо українці більше боролися між собою, аніж за свою державу.

Безперечно Україну треба змінювати. Але своя українська держава, навіть не зовсім досконала, у будь-якому випадку краща за її відсутність. Тому не можна робити нічого, що зруйнує Україну. Саме за Україну зараз воюють, в тому числі тернополяни, на Сході. З цієї точки зору треба приймати Держбюджет України. Ми маємо підтримати Українську державу та Українську армію. Без бюджету це неможливо. Тому треба доопрацьовувати, але підтримати. Така позиція є у більшості патріотів, у тому числі серед мерів, учасників Асоціації міст України.

- Які головні зміни потрібні у Держбюджеті?

- Пропозиції Асоціації міст України стосуються у першу чергу забезпечення роботи комунальних підприємств тепло-, водопостачання та водовідведення. У 89 комунальних підприємств України через борги заблоковані рахунки і вони не можуть працювати. У Тернополі нам вдалося втримати ситуацію. Нормальна робота цих підприємств потрібна для забезпечення опалювального сезону. Тому одна з пропозицій - це накласти мораторій на стягнення боргів з комунальників. Зрештою, борги виникли через тарифну політику, яка мало залежить від місцевого самоврядування. На центральному рівні зросла вартість електроенергії, газу, а на місцях не мали права піднімати тарифи для кінцевих споживачів. Тому більшість комунальних підприємств змушені були працювати в борг, забезпечуючи гарячу воду, тепло, водопостачання для людей. До зими потрібно відновити роботу.

Треба також передати, передбачену в проекті бюджету, дотацію у розмірі 14,9 млрд грн, на утримання закладів освіти та охорони здоров'я безпосередньо громадам, на території яких ці заклади перебувають. Пропорційно до їх кількості і витрат. Теперішнім проектом передбачено, що ці кошти зараз передають районам і областям. Тобто, умовно, лікарня знаходиться на території Тернополя, а рішення приймається на обласному рівні. Проте ефективніше буде, коли цими коштами будуть розпоряджатися безпосередньо міста, села та селища, на території яких знаходяться школи та лікарні тощо. Тоді гроші потраплятимуть безпосередньо до місцевого бюджету міста, яке несе відповідальність за роботу таких закладів.

Крім того, просимо, щоб, як і в минулому році, залишки освітньої субвенції дозволили спрямувати на капітальні витрати. Тобто, якщо у міста залишаються гроші після фінансування зарплат вчителям, щоб їх можна було витратити на ремонти шкіл. Ми також пропонуємо залишити державне фінансування санаторіїв для дітей та підлітків і для хворих на туберкульоз. Особливо важливо це на фоні епідемії туберкульозу в Україні. Необхідно також замість теперішньої системи пільг на транспорт запровадити адресні доплати на оплату проїзду у транспорті. Це дозволить зробити пільги прозорішими та дасть "живі гроші", в першу чергу комунальним підприємствам електротрансу, якими користується найбільше пільговиків. Можна буде закуповувати нові тролейбуси. Вчасно ремонтувати. Є також пропозиція дозволити прямі міжбюджетні трансферти в об'єднаних громадах, де відбулися перші вибори. Наприклад, коли, якесь з сіл приєдналося до Тернополя, щоб ми мали змогу об'єднати бюджет цього села і міста. Це більше технічне питання, яке спрощує роботу на місцях, але воно важливе.

-Хто несе відповідальність за зміни до бюджету?

- У першу чергу - це народні депутати. Вони мають відповідні права та обов'язки. Безперечно, ідеальним було б, щоб бюджет формувався "знизу" із залученням членів Асоціації міст України. Це дозволило б одразу робити більш якісний документ з розумінням потреб місцевих громад. Але повторюся, у теперішніх умовах, коли попри все країна змушена воювати, нам потрібно думати про підтримку Української держави. Тому ми на місцях робимо все можливе. Ми проаналізували проект і внесли свої пропозиції. Сподіваюся, що народні депутати їх врахують. Переконаний, усім патріотам, як і мені, хочеться позитивних змін і швидких реформ, але ми також розуміємо складність теперішньої економічної ситуації. Тому треба шукати компроміс заради України.

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.