Верховна Рада України І скликання: здобутки і помилки

15 Тра 2015 / 14:13 | Переглядів: 3304

парламент 2

15 травня минуло 25 років з дня початку роботи Верховної Ради УРСР XII, тепер I скликання . Вибори тоді відбувалися відповідно до комуністичного законодавства. Право висувати кандидатів мали ЦК, обкоми, міськкоми, райкоми, КПУ, зареєстровані громадські організації та трудові колективи. Неформальні організації,які не були зареєстровані як, наприклад Народний Рух, УГС не мали права висувати своїх кандидатів, тому висували їх вже від зареєстрованих громадських організацій "Товариства української мови ім. Т. Шевченка", "Зеленого світу" та інших. Мене, наприклад, висунув кандидатом в депутати колектив нашого обласного підприємства електромереж. Але, як опозиційного до тодішньої влади, мене, як і Л. Горохівського окружна виборча комісія реєструвати кандидатом в депутати не хотіла. І лише під час пікетів обкому КПУ до учасників пікетів вийшов тодішній перший секретар обкому Острожинський і сказав, що нас вже зареєстрували і нас народ обрав депутатами.

Тоді в умовах перебудови за панування в суспільстві антикомуністичних настроїв до Верховної Ради УРСР потрапило 125 депутатів - опозиціонерів, які створили депутатську фракцію "Народна Рада". Переважна більшість їх йшли до Верховної Ради з програмами відновлення державної незалежності України, тому й добилися включення до порядку денного першої сесії ВР прийняття "Декларації про державний суверенітет України", яка була прийнята 16 липня 1990 року. Тоді ми, депутати - радикали, вимагали проголошення акту незалежності України. Однак, керівництво ВР боялося це зробити і, як компроміс ВР тоді прийняла постанову № 56-XII "Про день проголошення незалежності України". 30 липня 1990 року ВР УРСР прийняла постанову № 880-XII "Про проходження строкової військової служби громадянами УРСР", яка регламентувала проходження строкової військової служби громадянами УРСР за її межами лише добровільно. 24 жовтня 1990 року ВР прийняла постанову № 405 - XII "Про Комісію по розробці нової Конституції УРСР". 31 жовтня 1990 року була прийнята постанова №425 - XII "Про реалізацію Декларації про державний суверенітет України у сфері відносин з радянськими республіками", а також постанову №581 - XII "Про реалізацію Декларації про державний суверенітет України у сфері зовнішніх відносин" . Крім того були прийняті закони:

  • про економічну самостійність Української РСР (3 серпня 1990 року)
  • про зміни і доповнення Конституції УРСР (24 жовтня 1990 року),який скасував восьму статтю Конституції, про керівну роль КПРС

А також були прийняті закони: "Земельний rодекс УРСР", "Про міліцію", "Про власність", "Про підприємництво", "Про банки і банківську діяльність", "Про зовнішню економічну діяльність". 17 квітня 1991 року був прийнятий закон "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні".

Володимир КОЛІНЕЦЬ,народний депутат України І скликання, депутат Тернопільської міської ради І скликання, член НСЖУ,ст. викладач кафедри документознавство, інформаційної діяльності та українознавства ТНЕУ .

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.