Минуло майже чверть століття з часу набуття Україною віками омріяної нашим народом Незалежності. Однак ще не всі звитяжці національно-визвольних змагань належно пошановані. Серед них і сподвижник ОУН-УПА Михайло Гумен. З початку національно-демократичних перетворень у нашому краї бореться за те, щоб у його рідних Висипівцях, що на відкрили меморіальну дошку патріоту та іншим звитяжцям середини минулого століття його внучка - відома в Тернополі громадська активістка, учасниця трьох революцій нинішньої доби Олександра Гумен.
Як зазначає Олександра Василівна, її дідусь за вказівкою проводу повстанців працював на радянську владу для інформування вояків УПА і підпільників ОУН про її плани і дії. Його діяльність викрили енкаведисти, звитяжця спершу ув'язнили, а згодом і знищили.
"Мій дід за одними документами був головою сільської ради, за іншими головою колгоспу. Гумен Михайло Семенович народився у 1892 році, помер у 1947. Був звинуваченим у тому, що мав зв'язки з Українською Повстанською Армією, приймав у себе вдома провідників ОУН-УПА, забезпечував повстанців харчами та переховував зв'язкову Ксенію Греля. Комуністичний суд виніс йому вирок - 10 років позбавлення волі за "зраду батьківщини". До кінця тюремного терміну не дожив, "знищили" його в тій же в'язниці на 8 році відбування покарання", - розповідає Олександра Василівна.- Його син - Гумен Євген Михайлович неабияк вплинув на долю розвитку УПА. Разом із Ксенією Греля збирав продукти для вояків, роздавав листівки, пропагуючи патріотизм".
Михайло Гумен користувався повагою серед ув'язнених тюрми за стійкість і відданість національно-визвольній боротьбі. Про це розповів Олександрі василівні один із побратимів її діда. "Людина, яка відбувала тюремний термін з моїм дідусем була родом з Теребовлянщини. Відбувши покарання, вона обійшовши усю мою родину, але знайшла спільну патріотичну мову лише зі мною. Після цього мене прийняли в братстві УПА. Тодішній нині вже покійний очільник крайової організації ветеранів національно-визвольних змагань Петро Косінчук заповів мені, щоб я завершила добру справу Михайла Гумена і добилася відкриття меморіальної дошки йому та іншим героям у їх рідному селі Висипівці. З цим клопотання я побувала у багатьох владних кабінетах, але й досі цього не було зроблено…" , - зазначає пані Гумен.
Пані Гумен обурена тим, що більшість нинішніх народних депутатів,держслужбовців і посадовців місцевого самоврядування не викликають довіри в народу: "За доби Незалежності ми пережили чимало змін, відбулися революції. Під час останньої з них загинули і досі гинуть люди. Лише підраховують кількість загиблих патріотів уже нинішньої доби, а не кого втратили. Світлу пам'ять моїх діда і дядька досі не вшанували, та чи вшанують тих людей, що зараз гинуть?"
Олександр МУДРІЄВСЬКИЙ.