Сьогодні Дмитра!

08 Лис 2012 / 08:13 | 1 коментар | Переглядів: 2670

Дмитро великомученик

8 листопада, греко-католики та православні вшановують святого великомученика Димитрія.

За народним повір'ям, він приносить зиму: небесними ключами замикає землю на відпочинок і тримає їх, аж поки не прийде святий Юрій і не відімкне. Великомученика Димитрія на іконах найчастіше зображають зі списом у руках.

Цей святий жив у другій половині III століття у місті Солуні (Фессалоніки), де зіткнулися дві цивілізації - слов'янська і грецька. Імператор Максиміліан призначив Димитрія проконсулом Фессалонікійського регіону. Хлопець мав охороняти місто від варварів та переслідувати християн. Але Димитрій сповідував християнську віру і ні від кого цього не приховував, за що і потрапив до в'язниці. Тут він благословив свого вихованця Нестора на боротьбу з непереможним імператорським гладіатором Лієм. Виступивши проти нього з хрестом у руках, Нестор (Церква відзначає його пам'ять наступного дня після св. Димитрія) здобув перемогу. Коли про це довідався цісар, наказав вбити і Нестора, і Димитрія.

Після Дмитра не було прийнято справляти весілля й свататися, бо невдовзі починався Пилипівський піст. З цього приводу існує чимало народних прислів'їв, як-от: “До Дмитра дівка хитра, а після Дмитра зустріне собаку та й питає: “Дядьку, чи не бачили старостів?”. На Хмельниччині існував дещо інший варіант приказки: “До Дмитра дівка хитра (перебирає женихами), а по Дмитрі - хоч комин витри”, мовляв, згідна на все.

По погоді, яка буває на Дмитра, судять про те, яким буде Великдень. У день святого Дмитра сніг - і на Великдень сніг, немає снігу - Великдень очікується теплий. У народі кажуть: якщо на Дмитра відлига - зима буде з мокрим теплом, а весна - рання; якщо на Дмитра сніг - весна буде пізньою; якщо цього дня земля замерзла і дме холодний вітер - снігу не буде до свят; якщо на Дмитра дощ, то на Введення (4 грудня) снігу буде по коліна; якщо кури ходять дотемна - наступного дня буде негода. На Дмитра добре садити часник: виросте гарний і поживний.

Джерело: wz.lviv.ua

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.