Бюджет Тернополя: гроші на... зобов'язання уряду

19 Сер 2015 / 10:33 | Переглядів: 1626

гроші1

На останньому засіданні виконавчого комітету Тернопільської міської ради було затверджено проект змін до бюджету міста на 2015 рік та рекомендовано винести його на затвердження чергової сесії міської ради. Дохідна частина міської казни збільшиться на більш, як 52 мільйони гривень. Їх розподілять на бюджетні галузі.

На перший погляд, зростання доходу бюджету мало б означати можливість проведення додаткових ремонтів чи інших робіт, на яких наполягають у зверненнях тернополяни. Це ті ж таки ремонти дворів, прибудинкових територій, покрівель, майданчиків. Однак після аналізу витрат і "побічних ефектів" децентралізації, про які мовчить київська влада, обнадійливість сум різко зменшується.

Як відомо, внаслідок бюджетної децентралізації казка Тернополя насправді доотримала 95 мільйонів гривень. Витрат же - на 179 мільйонів.

Річ у тім, що уряд переклав на плечі органів місцевого самоврядування тільки частину коштів та доходів, натомість позбувся своїх найбільш витратних обов'язків. Зокрема, фінансування освіти і медицини передали місцевим громадам.

Із 52 мільйонів гривень, як повідомив міський голова Тернополя Сергій Надал, левова частка піде на зарплату працівникам бюджетних установ. Це понад 32 мільйони гривень. Також із міської казни виділять кошти на оплату енергоносіїв у цих закладах. Це ще півтора мільйона гривень.

До прикладу, на капітальний ремонт у Тернополі цьогоріч змогли виділити 26 мільйонів гривень. На фінансування видатків, які мав би тримати на собі уряд, з міської казни піде 34 мільйони. Звісно, що гроші витрачають на ключові галуз - освіту і медицину. Однак вибіркова державна політика - "більше забираю, менше даю" - негативно впливає на місцеві бюджети. Кабмін через постанови, пролобійовані закони передав на місця не повноваження, а витрати. У випадку з тернопільським бюждетниками в уряді відсутність грошей пояснювали потребою скорочення штатів, економією тощо. Мовляв, навіщо фінансувати галузі в тому стані, в якому вони є, коли їх треба "оптимізовувати". Логічно, що нині проводити скорочення штатів працівників закладів освіти чи медицини - це нерозумно. Рівень безробіття по Україні й Тернополю зокрема і так високий, а економія на освіті та здоров'ї, як показує досвід, справа невдячна і небезпечна. Тож Тернопіль усі видатки взяв на себе.

Важкість ситуації з фінансуванням бюджетних галузей полягає і ще в одному нонсенсі. Доходи регіонів все ще тримає під контролем Київ. Відтак це негативно впливає на фінансовий стан місцевого самоврядування. Воно не може повноцінно розпоряджатися коштами: при плануванні доходів левову частку законодавча база зобов'язує передавати столиці. Тоді як на місцях залишається весь фінансовий тягар.

Незважаючи на таке скрутне становище, у Тернополі лікарі та вчителі зарплату матимуть. У проекті бюджету заплановано додаткове фінансування деяких статей видатків. Мова йде про майже 400 тисяч гривень для придбання безкоштовних медикаментів, більше 200 тисяч - для реабілітації та лікування учасників АТО. Більше третини мільйона гривень заплановано перерахувати на проведення капітальних ремонтів у медичних закладах. Майже 450 тисяч гривень вирішили перерахувати управлінню соціального захисту Тернопільської міської ради для надання безготівкової адресної допомоги тернополянам.

Щодо освіти, то і її не обійшли увагою. 800 тисяч гривень закладають для оплати харчування дітей у дошкільних навчальних закладах. Ще 300 тисяч передбачили для утримання двох нових садочків. Ще 1,4 мільйона міська рада виділить на придбання підручників для учнів 4-7 класів. Тут знову "відзначився" уряд: міськрада отримала листи від Кабміну та адміністрації, у яких вказано віднайти на ці потреби відповідні суми.

Попри це, в бюджеті ще залишається ресурс, аби тримати в належному стані господарку міста. Як і планувалося, в Тернополі буде за що продовжувати поточні та капітальні ремонти об'єктів. На осінь заплановані придбання тролейбусів і будівництво нових ліній в рамках програми реорганізації маршрутної мережі Тернополя.

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.