Російські супутники Космос наближаються до українського ICEYE-X36 на орбітіРосійські супутники Космос наближаються до українського ICEYE-X36 на орбіті

Росія може використовувати свої нові військові супутники не лише для розвідки, а й для тиску на Україну та країни Заходу. Йдеться про чотири космічні апарати серії «Космос», які у квітні 2026 року запустило Міноборони РФ. Наприкінці травня вони скоригували орбіту, наблизившись до українського розвідувального супутника ICEYE-X36.

Можливі сценарії дій

Експерт вважає, що це може бути спробою залякування, щоб змусити супутник змінити орбіту й ускладнити збір даних для ЗСУ. Або ж створити простір для чергових «червоних ліній» щодо обмеження підтримки України. Другий варіант — російські апарати мають обладнання для створення перешкод передачі даних між супутником і наземними станціями. Це загрожує не лише Україні, а й партнерам, оскільки дані ICEYE інтегровані в ширші системи розвідки НАТО.

Найризикованіший сценарій — кінетична інтерференція, тобто таран і збиття ICEYE-X36 з орбіти. Це могло б стати прецедентом погроз Заходу щодо інших супутників, залучених до протидії РФ.

З 2022 року РФ погрожує збивати супутники. Для цього теоретично є ракета А-235 «Нудоль», яку випробували у 2021 році на списаному радянському апараті. Водночас експерт наголошує: попри заяви, Росія значно відстає від США та Заходу у можливостях супутникової розвідки. Навіть агресивні дії в космосі не змінюють переваги партнерів у цій сфері.

By Олександр Дихтярук

Привіт, я - Олександр, головний редактор інформаційного порталу t-v.te.ua, моє натхнення — відкривати нові знання й ділитися ними з іншими.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *