Сили оборони України обрали тактику ураження російських нафтопереробних заводів (НПЗ). Це дешевше й ефективніше, ніж атаки на тисячі складів боєприпасів. Таку думку висловив військовий експерт Юрій Федоров у програмі The Breakfast Show.
Він прокоментував ситуацію в Пермі. “У Пермі ситуацію порівнюють з екологічною катастрофою. Те саме, що говорять про Туапсе… Горять два підприємства нафтової промисловості російської”, – зазначив Федоров.
Уражено завод “Лукойл-Пермнафтооргсинтез” – шосте таке підприємство. Пошкоджено станцію перерозподілу нафти. Горять щонайменше два резервуари ємністю 50 тис. кубометрів, або 45–46 тис. тонн нафти.
“Це багато, і загасити ці резервуари неможливо… Навіть підійти до цього жахливого вогнища неможливо. Єдине, що залишається, – чекати, коли все це вигорить і всю цю погань буде викинуто в атмосферу. А всяких небезпечних речовин, які утворюються при горінні нафти, дуже багато”, – підкреслив експерт.
Влада Пермі рекомендувала жителям рідше виходити надвір, носити маски й пити більше води. Федоров сумнівається в ефективності цих заходів проти хімічного забруднення.
Системні удари та вразливість РФ
Подібні атаки стали системними. Російські блогери й аналітики дивуються: РФ виявилася неготовою до таких дій. Бракує ППО для захисту тилових об’єктів.
“Що робити – ніхто не знає”, – додав Федоров.
Стратегія ЗСУ логічна: бити по болючих точках ворога. “Такими точками цілком справедливо обрано нафтопереробні заводи, сховища нафти та нафтоналивні термінали. Їх небагато. Скажімо, нафтопереробних заводів більш-менш великих у Росії налічується, здається, 38… Великих, напевно, 10-12. Ось по цих великих нафтопереробних заводах можна завдавати ударів”, – пояснив він.
Це простіше, ніж знищувати тисячі складів. Ефект не менший, ресурсів – менше. За дефіциту засобів ураження підрозділи обирають найефективніші цілі.
Удар по Пермі: деталі
30 квітня українські спецслужби атакували НПЗ “Лукойл-Пермнафтооргсинтез” за 1500 км від кордону. Потужність заводу – 13 млн тонн на рік. Він постачає паливо цивільним і армійським потребам РФ.
Уражено установку АВТ-4 для первинної переробки. Загорілися вакуумна й атмосферна ректифікаційні колони. Повторно пошкоджено диспетчерську станцію “Пермь”.
