Тернопільських курців закликають кинути палити

20 Вер 2014 / 09:55 | Переглядів: 2702

прес-конференція реклама сигарет ТОДА

Два роки без реклами сигарет: яка ситуація на Тернопільщині?

Тривалість нашого з вами життя безпосередньо, в більшій мірі, залежить від його умов та способу. Середня і очікувана тривалість життя в Україні мала тенденцію до зниження, починаючи ще з шістдесятих років минулого століття, тривала за радянські часи та роки незалежності.

За даними ВООЗ, “починаючи з 2005 року, кількість курців серед дорослого населення в Україні зменшилася з 37% до 25% у 2009 році. Кількість смертей від захворювань дихальної системи зменшилася з 2007 до 2010 року майже втричі.

Приголомшено, але у 2005-2006рр. українці були серед лідерів світових курців (четверте місце), а 2010 - уже 24-ті. ВООЗівська статистика пітверджує те, що державна політика щодо збереження громадського здоров'я, завдяки законодавчим обмеженням (№ 3778-IV "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства і стимулювання продажу тютюнових виробів", який повністю забороняє всі види реклами тютюнової продукції) - в правильному напрямку.
“У суспільстві зберігається споживче ставлення населення до власного здоров'я, не формується відповідальність і мотивація щодо його збереження та зміцнення”. Іншими словами, кожен має сам дбати про своє здоров'я, думаючи і дбаючи про майбутнє покоління.

Актуальну, і таку, що стосується кожного з нас, тему обговорили сьогодні, 18 вересня 2014 року в прес-центрі Тернопільської облдержадміністрації, за ініціативи департаменту охорони здоров'я Тернопільської облдержадміністрації, Центру громадянського представництва “Життя” та Коаліції “За вільну від тютюнового диму Україну”, під час якої оприлюднено результати всеукраїнського моніторингу присутності тютюнової реклами в точках продажу сигарет у Тернополі та ще в чотирнадцяти обласних центрах України - повідомила керівник прес-служби Світлана Гуменна.

”У найближчих планах - лобіюваяння в парламенті пропозиції заборони видимого розміщення сигарет, яка в подальшому унеможливить практику нав'язливого пропагування цієї шкідливої звички”

- Найбільше шкодить тютюнопаління молодому поколінню та майбутнім молодим матерям - розпочинає директор департаменту охорони здоров'я Тернопільської обласної державної адміністрації Володимир Курило. - Тому через висвітлення в ЗМІ, сьогодні ми хочемо закликати курців кинути палити і бути здоровими.

Власне, днями минає рівно два роки з моменту вступу в силу Закону України № 3778 - IV "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства і стимулювання продажу тютюнових виробів", який повністю забороняє всі види реклами тютюнової продукції.

- Департаментом охорони здоров'я розроблено план заходів щодо виконання в області державноцільової програми щодо зменшення шкідливості тютюнопаління серед населення, а також наказ про заборону тютюнопаління в приміщеннях департаменту та закладах та установах охорони здоров'я Тернопільщини - каже Володимир Курило.
В лікувально-профілактичних закладах забезпечено доступність профілактичних, лікувальних заходів для осіб, які бажають позбутися залежності від куріння.

Вагому та велику роль профілактичої роботи у пропаганді здорового способу життя тернополян та мешканців Тернопільщини виконує обласний “Центр здоров'я” як єдиний спеціалізований заклад в області.

- Різноманітні профілактичні матеріали, - зауважує головний лікар КУТОР “Центр здоров'я” Ганна Слівінська - тематичні санбюлетні “Як вони пояснюють те, що курять”, “Куріння: подолай шкідливу звичку”, проведення конкурсу на кращий санбюлетень, конкурсу “Бачення дітей шкоди паління”, читання лекцій по темі куріння в загально-освітніх закладах - ось пріоритетні напрямки діяльності обласного “Центру здоров'я” в сфері пропаганди здорового способу життя, профілактики тютюнопаління, особливо у молодіжному середовищі.

За словами Ганни Василівни, “особливу інформаційну зацікавленість про можливі ризики для свого здоров'я та близьких викликає проведення акцій “Не кури”, девізи яких щорічно міняються. Приміром, минулоріч - “Обміняй цигарку на цукерку”, а цьогоріч - “Надуй шарик - отримай трансформер”.

Головний лікар КУТОР “Тернопільський обласний наркологічний диспансер” Василь Галанов підтверджує, що “курці є психічно та фізично залежні від тютюнопаління”:

- Медично паління є “психічним і поведінковим розладом внаслідок вживання тютюну”. КУТОР “Тернопільський обласний наркологічний диспансер” є сучасним багатопрофільним лікувально-діагностичним закладом, який надає спеціалізовану медичну допомогу населенню області з проблем алкоголізму, наркоманії, тютюнопаління та інших форм залежності. У “Клініці для молоді”, що в обласному наркологічному диспансері, за перше півріччя звернулося 26 батьків з дітьми, аби отримати домедичну допомогу. З ними працювали лікарі-наркологи, психологи, соцпрацівники. В результаті 20 курців кинули палити. Окрім того, від тютюнозалежності пролікувались 36 осіб.
Таку проблему можна вирішити медикаментозним та медикаментозним шляхом. Немедикаментозний, в основному, полягає в проведенні поведінкової терапії. Також у лікуванні застосовують комплекс “12 кроків”, методи психотерапії, застосування різних медичнимих препаратів та нікотинових пластирів.

Згодом експерти з контролю над тютюном поетапно проаналізували ефективність дії ЗУ № 3778 - IV, продемонстрували виявлені форми маркетингу та стимулювання продажу тютюнових виробів, які недостатньо чітко регулюються законом та запропонували шляхи посилення національного антитютюнового законодавства.

Так, активіст Коаліції “За вільну від тютюнового диму Україну”, координатор моніторингу присутності реклами тютюнових виробів у Тернополі Василь Федюк промоніторив близько сорока п'яти пунктів торгівлі тютюновими виробами, охопивши, при цьому, усі райони Тернопілля та виявив, що усі дотримуються урядового закону № 3778 - IV.

- Ніде немає зовнішньої реклами, агітаційних плакатів тощо. Але практично, у 80% тютюнові компанії в Тернопільській області успішно обходять його в частині, що стосується заборони стимулювання продажу. - У 71% промоніторених торгових пунктів таки розміщено спеціальну викладку пачок з використанням підсвітки, яскравих візуальних зображень та дизайнерських рішень, що дозволяє виокремлювати пачки сигарет з метою привернення до них уваги. Торгові точки (ах їх 27), які перевіряли на наявність на сигаретних пачках яскравих наклейок із ціною та брендованих монетниць, мають зазначені ознаки стимулювання продажу сигарет.

Парадоксально, але не існує такого поняття як “нешкідливі тютюнові вироби”. Про це далі веде мову координатор медіа-програм ГО “Життя” та Центру контролю над тютюном Марія Голуб.

- Власне, наша організація інформаційними кампаніями проти тютюнопаління. Останнє, що зроблено - це пояснення для населення, що таке електронна сигарета. Стимулювання продажу сигарет також заборонено законодавством України (стаття 16 ЗУ № 3778), але проблема полягає у тому, що виявлені нами форми стимулювання знаходяться у "сірій зоні" регулювання законом та не є прямими порушеннями на думку контролюючих органів, судів та тютюнового бізнесу.

У найближчих планах - лобіюваяння в парламенті пропозиції заборони видимого розміщення сигарет, яка в подальшому унеможливить практику нав'язливого пропагування цієї шкідливої звички.

“До речі, така заборона вже діє в багатьох країнах, зокрема, в Австралії, Канаді, Фінляндії, Ірландії, Таїланді, Великій Британії та Росії” - говорить далі радник Міністра охорони здоров'я України Олена Євстігнеєва, яка, власне, повністю підтримує ідею заборони видимого розміщення сигарет.

- Однією з ключових підстав для заборони видимого розміщення тютюнових пачок в пунктах продажу є те, - продовжує Олена Валентинівна, - що ці місця відвідують діти, для яких тютюнова продукція перетворюються на звичайний, навіть спокусливий товар. Тому, прибирання сигарет з вітрин суттєво зменшує приток нових курців серед дітей.

Також вона продемонструвала, завдяки наочній літературі, якими ж рекламними хитрощами “зваблюють” тютюнові компанії українців.
Наостанок, експерти з контролю над тютюном, роз'яснили присутнім ЗМІ, який би мав бути механізм контролю законів про заборону куріння.

Світлана Гуменна,
прес-служба ДОЗ ТОДА

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.