Ринок землі «по-тернопільськи»: дев’ять в одні руки. «Бо треба бути наполегливим»?

24 Чер 2020 / 15:16 | Переглядів: 5910

zemlenka

" — Щодо земельних питань. На сесії їх розглядають десятками. З'явилася практика виділення землі під гаражі по 100 квадратних метрів “пакетом”: декілька ділянок одним рішенням. Iноді так землю отримують родинами, а на ділянках замість гаражів будують інші об'єкти. Як ви поясните це?


— По-перше, ініціатором рішень є не відділ земельних ресурсів, а громадяни, які звертаються в міськраду. По-друге, дуже багато земельних ділянок під гаражі виділяли атовцям, тому що ми не маємо можливості дати всім їм землю під забудову. Тому намагаємося хоч якось компенсувати. Комусь — під гаражі, комусь — грошовими виплатами. — Але ж не тільки атовцям дають землю під гаражі по 100 “квадратів”...


— Я ж не кажу, що тільки атовцям. У більшості випадків".


Це уривок розмови з міським головою Тернополя із журналістами для Всеукраїнської газети "Експрес", що вийшла друком у січні минулого року. Багато цікавих думок залишилися за межами шпальти. Приміром, тоді міський очільник говорив, що для ділянок, виділенихпід гаражі, не змінюють цільове призначення. Тобто там, де землю дали під гараж, буде гараж. Все інше - лише припущення. Зараз стає очевидно, що щирості в діалозі було небагато. Адже за рік міська рада Тернополя наголосувала чимало питань, де йшлося про зміну цільового призначення ділянок. Найбільше - з гаража у будівлю торгівлі. Щодо АТОвців, то ними в міськраді переймаються значно менше, ніж говорять. Окремих "надійних" іноді просто залучають для прикриття оборудок та схем. І це не наші припущення, а приклади, з якими стикнулися, готуючи цю публікацію.


Тут слід одразу наголосити, що кожен громадянин України, згідно з законом, має право отримати земельну ділянку безкоштовно під будівництво гаража, площею до 100 кв. м. Ця норма закону стала кватиркою для місцевої влади, щоб просто, без аукціону, роздавати комунальну землю будь-де! І не лише під гаражі, адже право на безкоштовне отримання землі українці мають і під приватний будинок, і під сад, і під город. Декому щастить отримати все. Декому - відмову за відмовою!


"Гаражний кіоск"


У цій публікації ми розповімо, як одна людина за короткий проміжок часу може розжитися ділянками і під гараж, і під будинок в Тернополі безкоштовно, "прикупити" ділянки по сусідству, змінювати цільове призначення землі. І як інші - оббивають пороги, проте отримують від міськради лише розчарування. Одним із героїв нашої публікації став Іван Тимків. Чоловік з таким ім'ям і прізвищем раніше працював у місцевому педагогічному ВНЗ. Як нам розповіли колишні студенти, пан Тимків був профоргом історичногофакультету. Того ж таки факультету, де зараз деканом працює голова фракції "Європейська Солідарність" в міській раді Володимир Місько.


Тут варто сказати, що колегам пана Володимира Міська дуже щастить на отримання земельних ділянок в Тернополі. Про кілька з них ми уже писали раніше. Та на відміну від інших, земельна історія Івана Тимківа - унікальна. За даними аналітичної системи "Youkontrol", цей чоловік володіє дев'ятьма земельними ділянками в місті. Дві з них дістались йому безкоштовно в комерційно привабливих частинах міста. Одна з таких, найвідоміша, розташована на вул. Миру, навпроти супермаркету "АТБ". Зараз там ростуть дерева і стоять білборди. Та під час останньої сесії депутати міськради й мер проголосували за те, щоб на тому місці постали гаражі. Для розуміння ситуації слід зануритися в історію.


Спочатку ділянку там виділили трьом людям "під гаражі", двоє з яких на момент отримання працювали у педагогічному університеті, як і Тимків колись. Третім власником став, власне, Іван Тимків. Та після того, як ділянки стали приватною власністю, Іван Тимків, вочевидь, викупив їх у колишніх колег і тепер чоловік володіє суцільною земельною ділянкою площею 0,0270, яка має один кадастровий номер і належить виключно Тимківу. Підтвердження цього ми отримали у відповіді на інформаційний запит до Держкадастру.


Та будувати гаражі на цій ділянці ніхто не планує. Депутати міської ради уже підтримали рішення, згідно з яким Тимківу дозволили змінити цільове призначення землі на будівництво та обслуговування будівель торгівлі. Ось так просто. Одним рішенням. Якби Тимків просив у міськради землю під комерцію, то міг би отримати її в оренду, або ж придбати через аукціон. Ми, до речі, проаналізували ціни на ділянки під гаражі в місті на сайті "РІА" та "ОLХ". Так, приміром, 100 кв. м землі на вул. Довженка продають за 27 тисяч доларів. Можна лише припустити, скільки коштів могло б надійти до бюджету. Але…


"З приватної хати - в магазин"


Та не гаражами єдиними, як то кажуть. Наш герой скористався ще одним правом - на земельну ділянку під приватну забудову. Так, законом теж таку норму передбачено. Та ділянку площею 0,0318 га чоловік отримав не будь-де, а в самому центрі Тернополя — на вул. Б. Барвінських. Однак будувати будинок теж не планував. Незабаромсесія міської ради проголосувала за те, щоб змінити цільове призначення землі. І, між іншим, Сергій Надал теж проголосував "За".


Ми надіслали запит і стосовно цієї ділянки в Державний земельний кадастр. Отримали відповідь, що цю ділянку справді віддали Тимківу і вона досі йому належить. Та не лише на вул. Миру має гаражі пан Тимків. Також володіє землею під гаражі обабіч парку "Топільче" навпроти ТЦ "Орнава", ще кілька ділянок має під приватну забудову.


Ми зателефонували до Івана Тимківа, аби дізнатися рецепт такого везіння. Поцікавилися, як отримати безкоштовно ділянку і під гаражі, і під будинок в престижних районах Тернополя, міняти з легкістю призначення землі. Адже так щастить далеко не усім. Також поцікавилися, як він шукає власників землі під гаражі, щоб викупити її?


"Ніхто не заважає мені купити землю. Це нормальний процес купівлі-продажуякий відбувається постійно. Немає ніяких нюансів в цьому плані. Я веду підприємницьку діяльність вже чотири роки, мені можливість дозволяє, і заробітна плата теж",- сказав нам Іван Тимків.


За його словами, ділянки шукає на сайтах з оголошеннями. Так нібито знайшов землю, яку згодом придбав. Щодо ділянки на вул. Миру та на Б. Барвінських, яка дісталася чоловіку безкоштовно, то тут Тимків радить бути… наполегливим. "Я працюю "двадцять чотири на сім" останні сім років життя. Працюю для того, щоб заробити гроші та отримати хоча б щось. Тому потрібно працювати, не покладати зусиль, і це можливо зробити, звичайно. Кожен громадянин отримає, якщо він це відстоїть. Якщо людина просто говорить та нічого не робить, то звичайно вона нічого не отримає. Треба звертатися, писати звернення. Так, кожна людина може отримати землю і під індивідуальне будівництво, і під гараж, і під господарську діяльність", - переконує Іван Тимків.


Та, мабуть, рецепт від Івана Тимківа "Бути наполегливим" працює лише в його випадку.


Ми написали пост у мережі "Фейсбук" із закликом відгукнутися до тих, хто теж намагався скористатися правом на отримання в Тернополі землі безкоштовно, але отримав відмову. Нам відповіли того ж дня близько десятка людей. Серед тих, хто відгукнувся, був учасник АТО Олексій Кодьман. У 2015 році він потрапив у полон. Пробув там 2,5 роки. Спочатку на території СБУ в Донецьку, так званій "ізбушці", потім - у 97-ій Макіївській колонії. Звільнити Олексія вдалося в 2018 році. Та коли спробував отримати невеличку ділянку в 24 кв. м. під гараж, то отримав відмову. Про землю під приватне будівництво навіть не мріє, хоча й власного житла не має. Кілька днів тому отримав з міськради відмову.


"В самому Тернополі нікому з учасників АТО не дають землю.Так, є окремі випадкита зазвичай стосуються співробітників МВС, що також є учасниками АТО. Загалом ж кажуть, що землі немає в межах міста. Я маю на увазі землі під будівництво житла", - каже Олексій Кодьман.


Справді, учасники російсько-української війни з Тернополя отримували від мерії землю на далекій вул. Микулинецькій. Дехто взяв ділянки на вул. Львівській від Тернопільської обласної адміністрації. В самому Тернополі для АТОвців землі зазвичай не було. Тому чиновники навіть придумали вихід: видавати замість землі грошову компенсацію, що складає трохи більше трьох тисяч доларів. Таку компенсацію отримав тернополянин учасник АТО Андрій Пристайко. Та вирішив, як усі, спробувати, згідно зі законом, отримати ділянку під гараж.


"Подав усі документи, заплатив за їх розробку, а це понад тисяча гривень, щоб отримати ділянку під гараж, площею 0,024 кв. м. Та коли дійшла справа до голосування, то на сесії просто не вистачило голосів "За". При тому, що я не просив десь в центрі міста", - каже Андрій Пристайко.


Наполегливість не допомогла і у випадку клієнта адвокатки Тетяни Семусь. При тому, що земля, яку він намагається оформити, давно обтяжена приватною нерухомістю, що йому ж таки належить. Це як, наприклад, ви живите у своїй хаті, але земля під нею - власність міськради. І остання не дуже спішить давати вам дозвіл на приватизацію ділянки.


"Мій клієнт володіє нерухомістю в комерційно привабливій частині Тернополя. Приміщення використовується за цільовим призначенням, але оформити ділянку під приміщенням не вдається. Чотири рази ми подавали документи на розгляд сесії і стільки ж проект не набирав голосів", - каже адвокатка Тетяна Семусь.


І таких прикладів можна наводити безліч. То, можливо, не в наполегливості справа? Це питання залишимо відкритим…


Тетяна Колеснік

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.