Інформаційна безпека, перехід до цифрового та впровадження суспільного мовлення – основні турботи вітчизняних телевізійників і радіомовників

15 Лют 2015 / 11:11 | Переглядів: 1701

Зубик

Насамперед цьогоріч реальним змістом наповнилося поняття "інформаційна безпека країни". Практичного характеру набуло питання переходу від аналогового до цифрового стандарту мовлення, впровадження суспільного мовлення. Ці напрямки і стали пріоритетними у діяльності представництва Національної ради у Тернопільській області.

Встановлено тенденцію більшості телерадіокомпаній до розширення обсягу власного та, зокрема, інформаційного продукту. Так, тернопільська телекомпанія "TV-4" практично з перших днів проведення багатолюдних зібрань на Театральному майдані обласного центру запровадила кількагодинні прямоефірні репортажі з цих подій. Згодом аналогічну форму висвітлення народного спротиву почала застосовувати Тернопільська ОДТРК. Телекомпанія кабельного мовлення "Смайл" (м. Тернопіль) доповнила свою інформаційну палітру за рахунок ретрансляції фрагментів програм інших ТРО з київського Майдану. ФМ-радіостанція "Радіо ТОН" (позивні "Радіо-РОКС- Україна") утричі збільшила обсяг інформаційно-аналітичних і публіцистичних передач.

Головна увага представника у звітний період була спрямована на інформаційну безпеку нашої держави - на рівні регіону. У результаті системних моніторингів встановлено, що більшість місцевих провайдерів програмної послуги (і все ж - не всі), виходячи з патріотичних позицій, не чекаючи вказівок зверху, припинила ретрансляцію програм окремих російських телеканалів, які здійснюють відверто ворожу пропаганду щодо нашої країни. З рештою ліцензіатів (зокрема, ТОВ "ВОЛЯ-КАБЕЛЬ", м. Київ) продовжувалася цілеспрямована роз'яснювальна робота, і в підсумку вони теж виконали Ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва, а в другому півріччі - і відповідні рішення Національної ради. Ще одна проблема, яку довелося оперативно вирішувати представникові Національної ради - відключення іноземних телепрограм, які визнані пропагандистськими та такими, що поширюють неправдиву і спотворену інформацію, у місцях масового скупчення людей (в готелях, ресторанах, на базах відпочинку тощо). Тут виявилася ефективною тісна співпраця з місцевими правоохоронними органами. До цього слід додати, що через засоби масової інформації велося активне інформування і серед населення - щодо необхідності тимчасового припинення трансляції російських каналів, а також щодо заходів безпеки в умовах інформаційної війни.

В області триває перехід від аналогового стандарту телемовлення до цифрового. Телекомпанії, що отримали ліцензії на право здійснювати діяльність у стандарті DVB-T2 у мультиплексі МХ-5, успішно опанували новий формат. Так, телекомпанія ТОВ "TV-4", м. Тернопіль, уже два роки здійснює мовлення обсягом 24 години на добу через передавачі у 5 населених пунктах. При цьому ліцензіат цілком забезпечує виконання своїх творчо-технічних та фінансово-інвестиційних зобов'язань. На рік раніше так же успішно стартувала у цифровому проекті Тернопільська ОДТРК. Однак на даний час організація транслює програми у цифровому форматі загальним обсягом лише 11 годин на добу - через фінансові труднощі. На значній території Тернопільської області (за різними даними, від 30% до 45%) є проблеми з технічним покриттям цифровим ефірним сигналом, пов'язані зі складністю рельєфу місцевості. Слід сподіватися, що за допомогою 2 додаткових мультиплексів, які в перспективі має намір розбудовувати Концерн РРТ, вдасться вирішити цю проблему, хоча не виключено, що в окремих місцях збережеться потреба в локальних мультиплексах. Варто також наголосити і на такому питанні: із 32 тисяч поданих заяв від пільгових категорій населення безкоштовними телетюнерами в області забезпечені тільки 19 тисяч заявників.

Вступив у фазу практичної реалізації проект суспільного мовлення -надважливий для утвердження в нашій державі засад демократії. В області він перебуває поки що на стадії вивчення і обговорення. Представник Національної ради через електронні і друковані засоби масової інформації розповідав про суть і значення суспільного мовлення, про те, як тривав прийом заяв від всеукраїнських громадських об'єднань для проведення конференцій з обрання членів Наглядової ради НСТУ.

Видано 1 ліцензію провайдера програмної послуги з використанням технології IPTV - Товариству з обмеженою відповідальністю"ДІДЖІТАЛ СКРІНЗ", м. Київ, на діяльність умістах Бережани, Борщів, Чортків, Бучач, Кременець, Тернопіль Тернопільської обл.у межах території розташування багатоканальної телемережі (оператор - ПАТ "Укртелеком"). Діяльність провайдера розпочато.

Ще однією характерною рисою (на жаль, з негативним відтінком) поточного року в медійній сфері області стало суттєве погіршення фінансового стану найменших складових місцевого телерадіопростору - районних редакцій проводового мовлення, що поставило низку ТРО на грань припинення існування.

Так, фактично припинило діяльність Бережанське районне комунальне радіомовлення, м. Бережани. Після тривалих консультацій представнику Національної ради вдалося переконати керівництво районної ради не припиняти функціонування даної ТРО через фінансові проблеми, а по можливості реорганізувати. Відтак 28.03.2014 р. на сесії районної ради було ухвалено рішення "Про реорганізацію редакції Бережанського районного радіомовлення шляхом приєднання до редакції Бережанської районної газети "Бережанське віче". Термін дії ліцензії мовника закінчився 22.04.2014 р., однак заява на видачу нової ліцензії так і не подана в Національну раду. У зв'язку з обмеженням фінансування на межі закриття одна найкращих на даний час - Редакція Чортківського районного радіомовлення. З керівництвом вищеназваних районів представник Національної ради мав зустрічі і консультації, а також готується порушити проблему виживання місцевих ЗМІ перед депутатами обласної ради.

Інший аспект цієї проблеми полягає в тому, що мережа проводового радіомовлення невідворотно скорочується. За даними Тернопільської філії ПАТ "Укртелеком", станом на 01.11.2014 р. в області налічується трохи більше як 40 тисяч основних радіоточок (для порівняння: у 2011 р. було 67923 радіоточки). Разом із тим вперше за роки незалежності нашої держави з'явилася реальна перспектива створення повноцінної альтернативи мережі дротового радіомовлення для розповсюдження програм Національної радіокомпанії України та ОДТРК, що незабаром стануть основою суспільного радіомовлення. Мова йде про реалізацію ініційованого Національною радою Проекту розбудови єдиної національної ФМ-мережі Українського радіо з метою максимального охоплення території України програмами державного (суспільного) радіо. У цьому аспекті до вищезазначеної мережі долучено і частоту 103,2 у м. Бережани, яка була присвоєна Тернопільській ОДТРК на цілодобове мовлення, шляхом переоформлення ліцензій на мовлення НРКУ (20 год. на добу) та ОДТРК (4 год. на добу). На даний момент ці дві організації також здійснюють мовлення за погодженою сіткою на частоті 107,9 МГц у м. Кременці. Для забезпечення покриття сигналом Українського радіо території області необхідний прорахунок, як мінімум, ще чотирьох додаткових ФМ-частот на вже існуючі вежі. При цьому і надалі гостроактуальною залишається проблема покриття радіосигналами південної зони області через відсутність радіотелевізійної вежі в м. Борщові.

Станом на грудень 2014 р. у Тернопільській області працюють 76 суб'єктів інформаційної діяльності, які є власниками 99 ліцензій Національної ради.

Михайло ЗУБИК,

представник Нацради України з питань телебачення і радіомовлення у Тернопільській області.

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.