Як це було: Тернопіль став двигуном Революції Гідності

21 Лис 2016 / 06:16 | Переглядів: 2265

Революція Гідності. Як це було!

21 листопада Україна відзначила День Гідності і Свободи. Особливого значення цей день набув для всіх нас після Революції гідності (2013-2014) років. Тернопіль же став двигуном революції. Міська влада на чолі з Сергієм Надалом без зайвої дипломатії стала на сторону народу. Є щонайменше 10 фактів, якими кожен з нас може пишатися, і окремі з них показують роль людини в історії.

Як це було

Тернопіль одним з перших розпочав акції протесту. 21 листопада на вулиці вийшли студенти тернопільських вишів. А вже 22 листопада міський голова Сергій Надал підписав розпорядження про позачергову сесію на театральному майдані. 24 листопада відбулося всенародне віче "За європейську Україну!". Віче ухвалило резолюцію з вимогою відставки уряду, що було публічно підтримане Тернопільською міською радою. Сергій Надал з перших днів революції звернувся до всієї громади міста із закликом вийти на вулицю на знак протесту проти спроб запровадити авторитаризм. В окремому зверненні очільник Тернополя звернувся до правоохоронців з вимогою переходити на бік громади. Тернопіль був єдиним містом, де з самого початку Революції Гідності міський виконавчий комітет не лише підтримував, а й брав активну участь в організації спротиву насильству і спробам знищити українську демократію.

Посіпаки Януковича порушили проти мера Надала кілька кримінальних справ

Варто нагадати, що в цей же час у більшості міст місцева влада, на відміну від Тернополя, поводилася набагато обережніше. Адже в ті перші дні важко було спрогнозувати, чим закінчаться революційні події. На початках представники "центральної вертикалі" спробували навіть чинити репресії проти органів самоврядування. Особисто проти Сергія Надала було порушено декілька десятків кримінальних справ за "неправомірні рішення". Сам же голова Тернополя, згадуючи ті події, зазначає, що відчував за собою громаду, а тому був впевнений у правоті своїх дій.

Переломним моментом стало побиття абсолютно беззбройних студентів у ніч на 30 листопада. Тоді ж Сергій Надал закликав людей вирушати на Київ для протидії репресіям та терору. Міська рада оголосила недовіру уряду. Поставила вимогу про відставку тодішнього кабміну та проведення дострокових парламентських виборів. З ініціативи міського голови Тернополя у школах було проведено перший урок, присвячений Революції Гідності. У центральній частині міста задля уникнення провокацій було заборонено продаж алкогольних напоїв. Міськвиконком почав координувати створення перших добровольчих загонів із забезпечення громадського порядку. У цей же час міський голова Тернополя звертається до голів обласних центрів сусідніх областей із закликом організувати спільний спротив репресіям та тоталітаризму.

Тернопіль першим в Україні відмовилася виконувати накази Януковича

Наше місто починає приймати перших поранених з Києва. За рішенням очільника громади по всьому Тернополю було вивішено українські національні прапори та прапори Ради Європи, які стали причиною нової кримінальної справи проти Сергія Надала.

11 грудня Тернопільська міськрада з ініціативи міського голови відмовитись від виконання злочинних указів, наказів, постанов, розпоряджень та інших нормативних документівтодішніх глави держави,урядута їх структурних підрозділів на місцях, які порушували права людини та громадянські свободи; закликала правоохоронців та військовослужбовців не виконувати злочинні накази, спрямовані проти демократії, прав та свобод громадян України. У місті розпочала роботу, створена міським головою, комісія із документації злочинів проти громадянських свобод. Уряд пробував заблокувати роботу господарських підприємств Тернополя. Зокрема правоохоронці вимагали залучити комунальні підприємства для боротьби проти протестуючих.

Революція Гідності - це перемога громади і здатності українців до самоорганізації

24 січня у міському виконкомі запрацював штаб громадянської безпеки, який допоміг у наступні тижні втримати ситуацію в Тернополі, коли з вулиць повністю зникли усі правоохоронці. 27 січня міська рада визнала повноваження Народної Ради, а 30 січня у нашому місті з'явилася перша площа Героїв Євромайдану. І знову позов з боку прокуратури проти міського голови. 18 лютого очільник громади провів екстренну нараду. У Тернополі було все підготовлено для прийому поранених з Києва. За добу народне віче приймає рішення про перевпорядкування міліції виконкому і міському голові. У Тернополі було створено 13 пунктів забезпечення громадського порядку. За підтримки Тернопільської міської ради та благодійного фонду "Карітас" відкрито спеціальні рахунки для родин загиблих і постраждалих на Майдані.

Сам Сергій Надал в одному з інтерв'ю зазначив, що у нього, як представника громади не виникало жодного сумніву щодо рішень. "Це була перемога громади і здатності українців до самоорганізації. Місцеве самоврядування — це найближча до людей влада, яку вони самі обирають. У нас не було сумнівів, як ми маємо діяти. Адже нас поставила громада, якій ми повинні служити. Більше того, націоналіст, патріот і просто людина завжди повинна діяти відповідно до своїх ідейних поглядів. Тоді — це була реально боротьба за Незалежність. Ми втримали місто. Місцеві громади і рішучість людей допомогли втримати Україну від розвалу. Сьогодні ми маємо цінити право на Гідність і Свободу, яке вибороли в тому числі через великі людські жертви", - сказав Сергій Надал.

Після Революції Гідності наша держава стала іншою. Українці сформувалися, як нація. Україна стала сильнішою. Українці в черговий раз довели свою здатність захищати державність.

Мар'яна ДМИТРИК.

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.