Криміногенність серед ромів значно нижча від середньостатистичної

01 Сер 2013 / 16:12 | Переглядів: 2083

роми

Рівень злочинності в ромських громадах значно нижчий від середнього по Україні - всупереч поширеному стереотипу. Про це 31 липня під час круглого столу в Офісі Омбудсмана заявив експерт Олег Мартиненко, коментуючи результати дослідження “Моніторинг дотримання прав ромів у діяльності правоохоронних органів”. Дослідження провели експерти та представники громадських організацій за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

“У свідомості більшості пересічних громадян давно існує стереотипне сприйняття ромів як асоціальної групи населення. Але давайте оперувати фактами та державною статистикою. Наприклад, порівняймо кількість злочинів, які вчинили роми, з загальним показником по Україні. Аналіз такого порівняння в Закарпатській, Одеській, Полтавській і Черкаській областях, де проживають численні ромські громади, засвідчив: коефіцієнт кримінальної активності ромів у 2,5 рази нижчий від загального рівня злочинності по Україні”, - наголосив Олег Мартиненко.

У ході дослідження також було проаналізовано тексти судових рішень (на предмет зазначення етнічної приналежності підсудних) і державну статистику.

Результати аналізу прокоментувала Наталя Козаренко, регіональний координатор зі зв'язків із громадськістю Уповноваженого Верховної Ради з прав людини в Херсонській області: “Лише в матеріалах по кримінальних справах Єдиного державного реєстру судових рішень (ЄДРСР), який працює з 2006 року, слово “циган” містилося в 1066 вироках. Аналіз текстів вироків показав, що національність “ром”, “циган” уп'ятеро частіше згадують, ніж, наприклад, національність “українець”. І жодного разу згадування національності не було зумовлено об'єктивними причинами”.

Окремим компонентом моніторингу було соціологічне дослідження, в ході якого виявилося, що 51% ромів, що взяли участь у ньому, міліція відвідувала за місцем проживання, 35% було піддано необґрунтованому обшуку, а 66% правоохоронці зупиняли в громадських місцях для перевірки документів.

Коментуючи ці дані, Марія Колоколова, експертка Харківського інституту соціальних досліджень, зазначила: “Роми абсолютно не довіряють міліції, навіть бояться її, адже постійно відчувають до себе упереджене ставлення та часто стають жертвами порушення прав. Міліція, зі свого боку, стигматизує цю етнічну меншину, вважаючи, що вона потребує більш пильного ставлення, ніж населення в цілому, через що проводить незаконні обшуки, огляди житла й автомобілів, зупиняє на вулиці для перевірки документів, затримує для фотографування та дактилоскопування”.

Учасники заходу також говорили про наслідки, які дискримінація за національною ознакою може мати для кожного громадянина України. Як наголосила Ольга Жмурко, директор програми “Рома України” Міжнародного фонду “Відродження”, результати проведеного моніторингу мають комплексне значення - як у питанні захисту прав ромської національної меншини, чим фонд займається вже понад 15 років, так і в більш широкому контексті - захисті прав людини й запобігання дискримінації за національною ознакою. За її словами, сьогодні перехожого можуть необґрунтовано обшукати через те, що він ром або схожий на нього, а завтра підозрілою для правоохоронних органів може виявитися людина з будь-якою іншою ознакою.

Контакти:
“Рома України”
Ольга Жмурко
(044) 461 95 00
zhmurko@irf.kiev.ua

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.