Мартін Дей: «Європейський ринок – це понад 500 мільйонів споживачів»

17 Чер 2013 / 09:19 | Переглядів: 3088

посол британії візит Надал

Нещодавно у нашому місті з метою ознайомлення побували заступник голови Місії Посольства Великобританії в Україні пан Мартін Дей та координатор Посольства з питань європейської інтеграції Світлана Яворська. Робочий графік зустрічей цієї невеличкої за кладом делегації був доволі насиченим і цікавим. Студенти економічного університету отримали можливість з перших вуст дізнатися про переваги євроінтеграції, підприємці - про особливості загального європейського ринку, а під час зустрічі з міським головою Сергієм Надалом гості обговорили потенціал Тернополя, можливі інвестиції та перспективи студентського обміну. Сьогодні Мартін Дей розповідає читачам нашого видання про свої враження від Тернополя і його жителів, про майбутнє України в ЄС та багато іншого.

- Ви нещодавно побували у Тернополі. Які враження від міста і його жителів у вас склалися?

- Це був мій перший візит до Тернополя. Чесно кажучи, надзвичайно приємно вражений тим, як тепло мене зустріли, а також тим, скільки молоді у вашому місті. Головним моментом мого перебування був візит до економічного університету, де я отримав чудову нагоду поспілкуватися зі студентами та викладачами вишу щодо європейської інтеграції, почути їх погляди та думки.

- Якою була мета вашого візиту?

- Передовсім хочу виокремити три основні моменти. По-перше, хотів більше дізнатись про Тернопіль та регіон зокрема. Для дипломата дуже важливо відчувати ситуацію в країні загалом, а не тільки в Києві. По-друге, з'ясувати можливості для більш тісної співпраці між Тернополем та Великою Британією. У цьому була особливо важливою моя зустріч з місцевими компаніями у торговельно-промисловій палаті. По-третє, я хотів поспілкуватись з студентами про переваги більш тісної інтеграції в ЄС. Якщо ваш уряд зробить термінові кроки, необхідні, щоб відповісти на занепокоєння ЄС, в таких напрямках, як вибіркове правосуддя, адміністративна та судова реформи, покращення виборчого законодавства, тоді ми сподіваємось, що Угода про Асоціацію буде підписана у листопаді. Але, на мій погляд, багато українців не мають можливості зрозуміти, чому ця Угода, зокрема реформи і зміни, які вона принесе, змінить їхнє життя. А зі студентами про це варто було поспілкуватися.

- Розкажіть, будь ласка, трохи про досвід Великобританії щодо євроінтеграції, адже країна має свою чітку позицію у цьому процесі.

- Уряд Великої Британії вірить у більш конкурентоспроможний, гнучкий та демократично підзвітний Європейський Союз. Спільний ринок, а це понад 500 мільйонів споживачів, надав багато можливостей британським компаніям. Але якщо Європа хоче конкурувати на все більш і більш глобальному ринку, ми маємо продовжувати розвивати спільний ринок, особливо галузі послуг, цифрові технології та енергетики. Маємо пам'ятати про велику кількість переваг, які отримали країни Центральної та Східної Європи від приєднання до спільного ринку ЄС. Подивіться лише на Польщу. У 1991 році ВВП на душу населення складав 8 тисяч доларів США, сьогодні зараз ця цифра дорівнює 18 тисячам. Пересічні польські громадяни отримали значні переваги від вступу країни до ЄС. Велика Британія сподівається, що Україна стане членом ЄС, коли настане слушний час і якщо цього захоче український народ.

- Як зберегти власну самоідентичність в євроінтеграційному процесі, адже глобалізація розмиває етнічні межі. Представники делегацій, які не раз відвідували Тернопіль зазначали, що країна і місто мають пишатися тим, що зберегли свої традиції і культуру. Чи вдалося Великобританії зберегти свою самоідентичність і в чому вона проявляється?

- Для країн-членів ЄС збереження різноманітності є життєво необхідним. Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії складається з Англії, Шотландії, Уельсу та Північної Ірландії. Кожна з цих націй має власні звичаї та традиції, свій прапор та парламент. Це різноманіття збагачує нас. Відзначивши це, також потрібно сказати, що є великі переваги від співпраці на європейському рівні. Зокрема, спільно вирішувати питанння охорони навколишнього середовища, які важко даються суто на національному рівні. Інколи регулювання з боку ЄС може і іноді дійсно заходить занадто далеко. Уряд Великої Британії закликає до максимального зменшення рівня бюрократії та регулювання.

- Які переваги і водночас небезпеки чекають на Україну під час євроінтеграції?

- Цеможливість для українських компаній більш вільно конкурувати на найбільшому у світі спільному ринку з 500 мільйонами споживачами. Також збільшення прямих інвестицій, які допоможуть створити більше робочих місць та кращі умови праці, підвищення стандартів захисту довкілля. Можна буде дихати більш чистим повітрям, пити більш чисту воду, їздити по більш безпечних дорогах, мати кращі зв'язки між освітніми установами в Україні та ЄС. Але насамперед це більш тісна інтеграція та впровадження необхідних реформ, які допомогли трансформувати Польщу та країни Прибалтики, що сприятиме підвищенню стандартів якості життя. Звичайно, будуть і виклики - українським компаніям доведеться стикнутися з більшою конкуренцією і деякі цього не витримають. Українським компаніям також доведеться впровадити вищі стандарти захисту наколишнього середовища, а це означатиме збільшення витрат. Але всі серйозні дослідження, з якими я ознайомлений, вказують на те, що в цілому українська економіка виграє від цього кроку. Зокрема, нещодавнє дослідження показало, що в результаті підписання Угоди про асоціацію спільно з глибокою та всеосяжною зоною вільної торгівлі (ЗВТ) стандарти життя підвищаться на 11% у середньостроковій перспективі.

- Тернопіль - місто невелике. Яким чином живуть і розвиваються подібні міста в Англії?

- Фінансування у нас централізоване і за рахунок місцевих податків. Наприклад, громадські школи фінансуються з податків, які сплачують усі фізичні особи та компанії. Що стосується місцевих податків, я, наприклад, сплачую місцевий податок за свій будинок. Чим більший будинок, тим більше потрібно сплачувати. Кожна місцева рада потім використовує ці та інші кошти для оплати послуг, які вона надає - наприклад, вивезення сміття, озеленення парків, ремонт дитячих ігрових майданчиків тощо.

- Чи долучається громада таких міст в Англії до благоустрою?

- У Великій Британії є тисячі волонтерських та благодійних організацій. До цих організацій приєднуються люди, які прийняли рішення зробити щось корисне для суспільства, в якому вони живуть. Мій син, наприклад, збирає з другом вживаний одяг, а кошти, які вони отримують від його продажу, планують використати на купівлю нового автомобіля невідкладної медичної допомоги у графстві Беркшир. Під час Олімпійських ігор в Лондоні в 2012 році до їх організації було залучено понад 70 000 волонтерів, які віддали свій вільний час для того, аби зробити ці тижні свята особливими.

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.