Результати національного дослідження «Читання книжок в Україні»: україномовну літературу обирають 25% читачів

17 Вер 2013 / 11:42 | Переглядів: 3864

Книги

Дослідницька компанія GfK Ukraine презентувала результати дослідження "Читання книжок в Україні", здійснене на замовлення "Київстар" та за підтримки "Форуму видавців". Дослідження стало одним з найбільш масштабних зрізів читацьких вподобань та тенденцій у країні.

Дослідження "Читання книжок в Україні" проводилось спеціалістами GfK Ukraine влітку 2013 року, в ньому взяли участь понад 1000 респондентів по всій країні. Зріз показав, що 51% дорослих прочитали щонайменше одну книгу протягом останніх трьох місяців, а 30% — придбали. При цьому за 7 років частка покупців книжок значно знизилась: у вересні 2006 року їх частка складала 42%. Серед куплених книжок стало більше художньої і дитячої літератури і менше наукової, навчальної та довідкової літератури: у 2008 році частка художньої літератури складала 41% порівняно з 18% наукової, тоді як у 2013 році вона становить 52% порівняно з 5% наукової.

"Таке глибинне дослідження читання досі не проводилось в Україні. Ми намагалися зрозуміти причини низького рівня інтересу до книжок, і дійшли багатьох цікавих висновків, — ділиться Гліб Вишлінський, заступник директора GfK Ukraine. — Наразі є тенденція до зменшення купівлі книжок, і ми сподіваємось, що отримана інформація допоможе гравцям видавничого ринку зупинити цей процес".

Вже 30% дорослих читачів мають досвід читання книжок на комп'ютері, але друкована книга залишається вибором №1. У якості головної причини нечитання українці вказують відсутність часу для цього — 38%. Майже половина респондентів зазначають, що читають рідше, ніж хотіли б.

"Результати дослідження показали потребу у зручних та доступних електронних носіях, — коментує Михайло Шуранов, директор з корпоративних зв'язків "Київстар". — Так, 13% українців у віці 15-59 років читали протягом 3-х місяців книжки в електронному вигляді, але тільки 1% купували. "Київстар" пропонує своє рішення зручного читання для українців — мобільну бібліотеку "Магазин розумного контенту". Для користувачів це можливість читати з телефонів легальний контент, а для видавців — заробляти".

Серед найпопулярніших жанрів літератури — сучасні детективи та любовні романи, твори, написані раніше 50-х рр. ХХ століття, сучасні пригодницько-історичні романи та прикладна література. При цьому україномовні книжки обирають лише 25% респондентів. Також дослідження показало, що на зацікавленість людини у читанні впливає отриманий досвід у дитинстві: приклад читаючих батьків, їх "м'яке" привчання до книжок і навіть читання дітям вголос.

"Серед сучасних українських письменників, яких опитувані респонденти знають хоча б за ім'ям, на першому місці Ліна Костенко (знають 42%), далі — Ірена Карпа (15%), Василь Шкляр (12%) та Марія Матіос (10%). Дослідження показало, що наразі немає жодного сучасного українського письменника, якого знає хоча б половина українців,— коментує Олександра Коваль, президент "Форуму видавців". — Тому одним із завдань видавців є популяризація українських авторів та підвищення рівня обізнаності суспільства щодо нашої сучасної культури".

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.