У попередніх публікаціях-роз'ясненнях податкової я читав про те, чи потрібно вважати додатковим благом та, відповідно, доходом працівників, коли фірма купляє для них проїзні квитки, необхідні для використання в робочий час у господарській діяльності. А у нас є 2 працівники, які щодня доїжджають до Тернополя на роботу з Кровинки і фірма в кінці місяця їм компенсує витрати на проїзд. Чи це буде вважатись доходом, який оподатковується?
Відповідає начальник відділу взаємодії із ЗМІ та громадськістю Тернопільської об'єднаної ДПІ Василь Ілліч Карпа:
Звернемось до ст.164 Податкового кодексу України, в якій зазначено, що до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді вартості використання житла, інших об'єктів матеріального або нематеріального майна, що належать роботодавцю, наданих платнику податку в безоплатне користування, або компенсації вартості такого використання. Винятком є випадки, коли таке надання зумовлене виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору (контракту) чи передбачено нормами колективного договору.
При цьому, положеннями Кодексу законів про працю України визначені випадки, коли юридична особа повинна компенсувати чи відшкодувати найманому працівнику витрати на проїзд, а саме:
- у зв'язку з переведенням, прийняттям або направленням на роботу в іншу місцевість;
- у зв'язку з службовими відрядженнями.
Таким чином, приходимо до висновку, що у наведеному Вами прикладі проїзд найманого працівника до місця роботи та/або з роботи додому не пов'язаний із виконанням ним трудової функції та не підпадає під дію Кодексу законів про працю. У разі прийняття керівником підприємства рішення щодо виплати компенсації за проїзд працівнику, сума такої компенсації буде вважатися додатковим благом найманого працівника й обкладатиметься податком на доходи фізичних осіб.
Підприємство, яке виплачує такий дохід на користь платника податку -фізичної особи, буде виступати так-званим податковим агентом і зобов'язане утримувати податок із суми такого доходу за рахунок фізичної особи.