1 вересня набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства" №320-VIII,який реформує систему державного архітектурно-будівельного контролю і передає відповідні функції та повноваження з загальнодержавного на місцевий рівень.
Урядом та Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово комунального господарства України було прийнято 11 узгоджуючих підзаконних актів для найповнішої реалізації цього Закону.
Зокрема, постановами Кабінету Міністрів№747 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. №466"від 26 серпня 2015 року та№750 "Про внесення змін до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів" від 8 вересня 2015 рокувнесено відповідні зміні до Порядодку виконання підготовчих та будівельних робіт та Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. Згідно цих нормативно-правових актів, повноваження щодо документів, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт реалізуються виконавчими органами з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних рад - щодо об'єктів I, II, III категорій складності, розташованих в межах відповідних населених пунктів.
Щодо об'єктів I, II, III, IV категорій складності, розташованих в межах міст - такі повноваження реалізуються виконавчими органами з питань державного архітектурно-будівельного контролю відповідних міських рад, а у Києві та Севастополі - структурними підрозділами з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Держархбудінспекцією України через головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі - щодо об'єктів I, II, III, IV, V категорій складності, розташованих за межами населених пунктів і на території кількох адміністративно-територіальних одиниць, щодо усіх об'єктів V категорії складності в межах населених пунктів, а також щодо об'єктів IV категорії складності розташованих в межах сіл та селищ.
Згідно Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, який був затверджений постановою Кабміну№698 "Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду" від 19 серпня 2015 рокуконтрольні функції на місцевому рівні здійснюватимуть структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міськдержадміністрацій та виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (І-ІІІ категорії складності). А Державна архітектурно-будівельна інспекція наглядатиме через регіональних головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі.
Постановою Кабінету Міністрів від 2 вересня 2015 року №778 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України у сфері містобудівної діяльності"вносяться зміни до Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності та до Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Постановою Кабміну№ 671 "Деякі питання діяльності органів державного архітектурно-будівельного контролю" від 19 серпня 2015 рокузатверджено Примірне положення про органи державного архітектурно-будівельного контролю, яким уніфіковано функціональні основи діяльності місцевих органів з питань державного архітектурно-будівельного контролю та визначено основні засади передачі таких функцій архбудконтролю.
З іншими підзаконними актами можна ознайомитися за посиланнями.
Урядові постанови:
Акти Мінрегіону:
Нагадаємо, що розроблений Мінрегіоном проектЗакону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства" (№ 320-VIII)було прийнято 9 квітня 2015 року.