Відносини між виконавцем послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та споживачем-фізичною особою регулюються Законом України "Про житлово-комунальні послуги" (далі — Закон) та Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типовимдоговоромпронадання послугзцентралізованого опалення,постачання холодноїтагарячоїводи іводовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 (далі — Правила).
Статтею 19 Закону визначено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Пунктом 20 Правил визначено, що плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку води і теплової енергії або затверджених нормативів (норм) споживання на підставі платіжного документа (розрахункової книжки, платіжної квитанції тощо) або відповідно до умов договору на встановлення засобів обліку.
Водночас, пунктом 12 Правил визначено, що у разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з їх показаннями пропорційно опалюваній площі (об'єму) квартири (будинку садибного типу).
Також слід звернути увагу, що чинним законодавством не заборонене встановлення будинкових або на під'їзд приладів обліку теплової енергії за рахунок коштів споживачів/ споживача.
Враховуючи вище викладене слід зазначити, що оплата послуг з централізованого гарячого водопостачання та/або опалення, мешканцями багатоповерхових житлових будинків які за власні кошти на підставі технічних умов та погодженої проектної документаціївстановили у під'їзді будинку прилад обліку теплової енергії повинно здійснюється відповідно до показань цього приладу обліку теплової енергії, якщо він знаходяться в справному стані, пройшов відповідну періодичну повірку та взятий на абонентський облік виконавцем послуг.