Громада, яка ризикнула двічі

27 Вер 2019 / 16:06 | Переглядів: 2136

bila1

Білецька об'єднана територіальна громада 28 липня гучно відсвяткувала свою першу річницю з моменту створення. Та об'єднання людям далося геть не солодко. Адже керівництво Тернополя бачило деякі села, що увійшли до Білої, у своєму підпорядкуванні.


Офіційно чиновники заявляли, що громада немає достатньо фінансових спроможностей та ресурсів, щоб стати самостійною одиницею на карті області. Неофіційно влада Тернополя хотіла долучити села до себе, чим, по-перше, вийти за межі обласного центру, по-друге, прокласти дорогу до стратегічних територій. Зокрема до села Великий Глибочок - одного з найбільших сіл Тернопільського району. На його території розташовані декілька великих підприємств, зокрема Відокремлений підрозділ Львівського центру механізації колійних робіт. Завдяки цьому Глибочок має мільйонні надходжень у свій бюджет.

Перспективній громаді влада Тернополя блокувала вивіз сміття, не підтримували депутати та чиновники. Та врешті решт з пікетами та акціями, але білецьку громаду з центром в селі Біла утворити вдалося. До неї увійшли Великий Глибочок, Івачів Горішній, Івачів Долішній, Ігровиця, Плотича та Чистилів. Головою Білецької сільської ОТГ став самовисуванець, якого підтримувала тоді партія президента Пертра Порошнка - Дмитро Малик - підприємець, що відомий в області як власник мережі квіткових магазинів "Фантазія" та своїх теплиць.

Дмитра Малика зустрічаю на сходах в сільраді. Дискутує з мешканцем. Чоловік прийшов просити в голови, щоб той зробив дорогу в селі Великий Глибочок та перила до церкви. Дмитро Малик киває, обіцяє, що всьому свій час. Говорити з нами часу голова немає. Нині в Білецькій ОТГ - сесія. Усі метушаться з паперами. В приміщенні сільради доволі охайно, хоча й на стінах подекуди квітнуть не троянди від голови, а грибок від сирості…

"Громада почала функціонувати по суті з січня 2019 року, коли ми обрали голову, депутатів. Найскладніше - організувати роботу. У нас сім сіл в громаді. З них навіть зібрати інформацію про населення, кожного жителя, звести докупи в один цифровий реєстр проблемно. Наприклад, коли йдеться про видачу довідок, іноді доводиться жителям інших сіл їхати в Білу за підписом", - розповідає Ірина Марчук, фахівець зав'язків із громадськістю Білецької сільської ради.

Брак компетентних кадрів - теж проблема, з якої стикнулися в громаді. Вакансії є, кошти теж - не вистачає працівників. Між іншим, бюджет в громаді складає понад 58 мільйонів гривень.

"У нас мають відкрити ЦНАП. Та ми вже розуміємо, що там не буде кому працювати. Ми шукатимемо, звісно, навчатимемо охочих, але це точно стане і позитивом для нас, і проблемою",- продовжує Ірина Марчук.

Спілкуватися з районними адміністраціями і потрохи "відкушувати" від них законом передбачених для громад повноважень теж не солодко.

"Процес передання майна з району дуже тривалий. Мають проголосувати усі депутати районної адміністрації, потім майно ми приймаємо. Наприклад, довго районна адміністрація не приймала рішення передати нам освіту",- кажуть в ОТГ.

У Білецькій ОТГ переймалися чи встигнуть до нового навчального року залагодити усі юридичні аспекти: переоформити працівників, взяти на баланс майно (школи, садочки). Хоча, здавалося б, такі процеси мали проходити автоматично.

"Три школи, три садочки, і всіх працівників треба приймати до нас. Це складно і тривало в часі. А за місяць дітям йти до школи",- каже Ірина Марчук.

Апарат сільради заповнений, але лише на 80%. В селах залишилися старости та спеціалісти-діловоди, які займаються видачою деяких довідок. Люди, що належать до Білецької громади ставляться до не неї по-різному. Хоча й самі вели боротьбу за об'єднання. Люди, яких зустріла на зупинці, кажуть, що поки не відчули особливих покращень. Та жінки, що чекали зі мною на автобус до Тернополя, хоч і їздять до обласного центру по справах, або на ринок, та об'єднання з містом як не хотіли, так і не хочуть. Бояться, що міські чини на власний розсуд, не питаючи, ділили б їхні городи. А так в скромній громаді - та сам собі господар.

"Настрій людей змінився. Будь-які реформи сприймаються вороже. На початках було складно. Та зараз ми почали ремонт дороги у Великому Глибочку, в квітні прибрали всю громаду, в кожному селі влаштовували толоку. Людям подобається, що можуть на пряму з будь-яких питань подзвонити до голови. На річницю громади дуже багато позитивних слів чула особисто. В Білій навіть такі свята до об'єднання не проводили",- запевняє Ірина Марчук.

Тетяна КОЛЕСНІК

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.