28 квітня Україна вшанує пам'ять жертв акції «Вісла»

11 Кві 2017 / 03:24 | Переглядів: 1815

Операція "Вісла" 2

Цього року виповнюються 70-і роковини початку акції "Вісла" (28 квітня - 12 серпня 1947 року). За ініціативи Інституту національної пам'яті, 28 квітня Україна відзначає День пам'яті жертв депортації українців з українських етнічних земель Лемківщини, Холмщини, Надсяння та Підляшшя, проведеного польською владою

Як повідомляє Galinfo, для поширення правдивої інформації про цю трагедію, команда Українського інституту національної памʼяті підготувала тематичні інформаційні матеріали. Зазначені матеріали були надіслані Міністерству освіти і науки України та Міністерству культури України та будуть розповсюдженні серед загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів, а також у бібліотеках та інших закладах культури.

Акція “Вісла” - військово-політична операція польської комуністичної влади, що стала інструментом етнічної чистки та полягала у депортації всього українського населення з південно-східних регіонів Польщі (Лемківщина, Холмщина, Надсяння й Підляшшя) до її північно-західних земель.

Мовою чисел:

Три етапиакції “Вісла”:

  • 28 квітня - кінець травня - депортовано українців з Сяноцького, Ліського, Перемишльського, Ясельського, Кросненського, Горлицького, Бжозувського і частково Любачівського повітів;
  • червень - “зачистка” Любачівського, Ярославського і Томашув-Любельського, Горлицького, Новосонцького і Новотарзького повітів;
  • жовтень - виловлювання українців, які втікали під час перевезень або самостійно поверталися на попереднє місце проживання, відхід загонів УПА із Закерзоння.

19500квадратних кілометрівохоплювала територія, з якої були виселені українці.

137-150 тисяч українціві членів змішаних сімей переміщено із22 повітів,що входили до складу3воєводств, і розселено у71повіті9північно-західних воєводств.

357 бойових акційпровела оперативна група "Вісла" з квітня до липня 1947 року. Ліквідовано1509 повстанців, знищено1178 бункерів і криївок, заарештовано майже2800 осібіз цивільної мережі ОУН і УПА у Закерзонні.

3936осіб, підозрюваних у співпраці з УПА, було ув'язнено в концтаборі Явожно. З них:823жінки,27священників. Внаслідок катувань загинуло близько200бранців.

Не ближче50кілометрів від сухопутного,30кілометрів - від морського кордонів,30кілометрів від воєводських міст - такими були межі територій, де дозволили селитися українцям.

Загалом, понад 700 тисяч українців Західної України та південно-східних регіонів Польщі стали жертвами переселенсько-депортаційних акцій у повоєнні роки.

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.