Народні засоби захисту рослин

06 Чер 2013 / 10:55 | Переглядів: 13325

овочі і фрукти

Як уберегти картоплю від колорадця

Ще не встигла рослина пробитися не світ, затріпотіти не вітрі зеленими листочками, як десяток жуків налітають на кущик і з'їдають його до основи... Такого і старо­жили не пригадують.

Просто жах, що коїться на наших присадибних ділянках. Утім, спробуймо скористатися деякими народними рецептами.

Настій листя тополі

Піввідра листя тополі заливають в 10 л води, кип'ятять 15 хвилин, настоюють 3-4 дні. Після обробки картоплі цим насто­єм жуки зникають на тривалий час.

Попіл деревний

Хороший ефект дає його розпилення по картопляному бадиллі. Але оптимальний результат дає розчин попелу з милом. 1 кг попелу заливають відром окропу, настоюють добу, додають воду з розчиненим у ній господарським милом (40 г).

Попіл з полином

До 200 г подрібненого свіжого полину додати склянку деревного попелу, залити гарячою водою, настояти 2-3 години, розмішати, процідити і можна обприскувати картопляне бадилля.

Настій полину

Полином наповнюють третину відра, заливають водою, настоюють декіль­ка днів і обприскують картоплю.

Гіркий перець

Готуємо відвар: 100 г гіркого перцю відварюють в 10 л води упродовж 2 годин, потім додають розчиненого мила.

Настій часнику

Взяти 200 г стрілок чи головок часнику на 10 л води, настояти, а перед обприскуванням до розчину додати 20 г господарського мила.

Полин гіркий і чорний перець

Робимо розчин: 300 г полину, 8 стручків гіркого перцю і пакетик меленого чорного перцю. Додати 200 г трави болиголова, четвертину господарського мила і 200 г стебел часнику. Все залити окропом і настоювати 12 годин.

Тютюновии пил

Пилом з'тютюну посипають садову ділянку. Запах з тютюну відганяє не лише комах-шкідників, а й колорадських жуків. Посипання слід робити 10-12 разів упродовж сезону.

Листя помідорів

Із листя і подрібнених пагінів помідорів роблять настій з розрахунку 1 кг листя на відро води. Настоюють 3-5 годин, добре розмішують, додають 2 столові ложки рідкого або 40-80 г розчиненого господарського мила - для кращого прилипання до листків.

Настої різних трав

На невеликих ділянках боротьбу з колорадським жуком бажано вести нешкідливими засобами - обприскувати настоями різних трав. Наприклад, настоєм з торішнього сухого листя волоського горіха.

Личинки колорадського жука загинуть, якщо трошки картопляний кущ обпилити цементом або гіпсом.

Якщо картоплю обприскати розчином сечовини (100 г на 10 л води), від цього загине більшість личинок жука, а рослини до того ж отримають позакореневе підживлення.

Щоб полегшити збирання жуків і личинок, візьміть лівою рукою миску, у правою - кімнатний віничок. Нахиляючи кущ над посудиною, легко постукуйте по ньому - жуки і личинки сипатимуться, як град. Звичайно, цей шкідник пасеться на верхівках картоплиння. Щоб жуки не вилізли з миски, на дно насипте трохи попелу.

Спробуйте вигнати жука з допомогою настою з коріння оману. Візьміть 150 г подрібненого коріння, кип'ятіть у 10 л води і настоюйте упродовж доби. Кущі картоплі обприскуйте в суху погоду.

Можна "подружити" картоплю з квасолею. Садіть впереміж рядок картоплі, рядок квасолі (не виткої, а кущової). Ростуть ці дві культури, не заважаючи одна одній. А жукові таке сусідство не до смаку. Подрібнене бадилля після збору врожаю перекопайте як зелене добриво, багате на азот.

Між картоплею також добре садити горох.

У ньому і тільки в ньому живе та розмножується корисна комаха богомол. Як справжній хижак нападає він на свою жертву, а нею може бути і личин­ка, і дорослий колорадський жук. Бо­гомол навіть може наздоганяти жуків на льоту.

Пахучий тютюн настільки приваблює колорадського жука, що заради нього, стаючи своєрідним наркоманом, жук залишає картоплю, томати, баклажани, перець. Наївшись пахучого тютюну, личинки шкідників гинуть при перших заморозках.

Тютюн і вапно проти цибулевої мухи

Цибулю і часник пошкоджують личинки цибулевої мухи. Для боротьби з нею навесні (на початку цвітіння вишні і кульбаби) треба посипати грунт вздовж рядків сумішшю тютюнового пилу і вапна з розрахунку 1-2 кг на 100 кв.м площі або обпилити деревним попелом. Обробляти грунт 2-3 рази з інтервалом у 8 днів.

Настій прілого сіна, соломи та коров'яку

Для боротьби з борошнистою росою (на огірках, динях, кавунах і гарбузах) при перших її ознаках беруть кілограм прілого сіна, соломи або коров'яку, за­ливають 3 літрами води і залишають на три доби. Після цього проціджують,

З рази розводять водою і застосовують для обприскування рослин. Таку обробку рослин варто проводити кожні 5-7 днів.

Боби овочеві

Ця культура добре відома як кулісна рослина на огіркових грядках і як захисник овочів від кротів. Щоб останні не зазіхали на город, достатньо обсіяти його по межі бобами. Перед висівом насіння намочують, краще в обробленій магнітній воді, потім дещо підсушують і саджають у грунт на глибину 6-8 см.

Гірчиця

Останнім часом гірчичний порошок стали застосовувати від шкідників в садівництві, городництві та квітникарстві. Для цього 100 грамів порошку ро­зчиняють у 10 літрах води і обприскують рослини для знищення попелиці, гусениць. Сухим порошком гірчиці обпилюють грунт у місцях скупчення шкідників.

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.