Тернопіль придбав китайські експрес-тести на коронавірус, від яких відмовилися в кількох країнах Європи

31 Бер 2020 / 10:23 | Переглядів: 1489

raddddaaaaaaaas

Тернопільська міська рада придбала експрес-тести на прояв COVID-19. Таке повідомлення опублікували на сайті міськради ще 19-го березня. До новини додали фотографії експрес-тестів, виробник яких китайська компанія Shenzhen Bioeasy Biotechnology. Минулого тижня кілька європейських країн відмовились від продукції цього виробника. А як у нас в Україні, в Тернополі?

Перша партія

"Сьогодні ми отримали першу партію експрес-тестів для громади Тернополя. Їх кількість на першому етапі замовлення складає 1500 одиниць. Тести будуть надходити поступово і перших 50 уже маємо в наявності, вони будуть використані лікарями першої ланки", - зазначив міський голова Сергій Надал, цитує його прес-служба 19-го березня.

Назву постачальника, виробника чи дистриб'ютора продукції на сайті міськради не вказали. Тим не менше, виклали фотографії. Як помітно, виробник експрес-тестів, які передані тернопільським лікарям первинної ланки, - це компанія Shenzhen Bioeasy Biotechnology (Китай).

Станом на 26-те березня, Тернопільська міська рада отримала 190 експрес-тестів з півтори тисячної партії. В середньому кожен тест вартував 340 гривень. Ще 130 експрес-тестів установами міської ради замовлено та оплачено.

Таку інформацію оприлюднив тернопільський активіст Олег Синовець від Тернопільської міської ради у відповідь на свій інформаційний запит.

Відтак, з міського бюджету на першу партію експрес-тестів потрачено трохи більше 108 тис. грн.

Тим часом у Європі

Іспанські органи охорони здоров'я заявили минулого четверга, що вони повертають китайському виробнику велику партію швидких тестів на діагностування коронавірусу, оскільки вони виявилися ненадійними.

Про це повідомляє “Європейська правда” з посиланням на виданняEl Pais.

Згідно з інформацією від "ЄП", міністр охорони здоров'я Сальвадор Ілла заявив, що уряд відправив тести назад компанії-виробнику під назвою Shengzhen Bioeasy Biotechnology. Це трапилося після того, як іспанські мікробіологи повідомили, що перші 9 тисяч тестів із партії мають чутливість лише 30%, а потрібно принаймні 80%.

У відповідь Посольство Китаю в Іспанії оприлюднило заяву, в якій зазначило, що Shengzhen Bioeasy Biotechnology не має ліцензії на продаж своєї продукції та що компанія не входить до “списку класифікованих постачальників”, який Китай надав Іспанії.

Іспанія не єдина країна, яка відмовилася від продукції цієї компанії. За інформацією видання "Радіо Свобода", 27 березня Грузія повідомила, що скасувала контракт на постачання експрес-тестів на коронавірус від Shengzhen Bioeasy Biotechnology. Таких тестів китайської фірми Тбілісі планував купити 215 тисяч на суму в більш ніж мільйон доларів.

Як повідомила міністр охорони здоров'я Грузії Екатеріне Тікарадзе, тепер країна веде переговори з іншою компанією, в якої для початку закупить лише дві тисячі тестів і перевірить їхні результати, перш ніж замовляти всю партію.

Того ж дня, коли відмовилася Грузія, вже й сам Китай взявся перевіряти виробництво неякісної продукції.

Україна. Київ. Віталій Кличко

Перед тим, як від експрес-тестів китайської компанії відмовилися в Європі, ними похвалився мер Києва Віталій Кличко. Про появу в столиці експрес-тестів він повідомив на своїй сторінці 10-го березня, додавши фотографію.

"Поки їх 1200, до кінця цього тижня має бути 5 тисяч. Тест-системи розповсюдять по 7 визначених базових лікарнях для прийому хворих з підозрою на коронавірус.

Обладнання ж для експрес-тестування в аеропортах повинне надійти в столицю до кінця цього тижня. Ми встановимо його в аеропорту ім. Сікорського та "Борисполі" - зазначав Віталій Кличко.

Тож, згідно його повідомлення випливає, що експрес-тестування мали би проходити в аеропортах українці, які поверталися рейсами з-за кордону.

Останній такий рейс відбувся з В'єтнаму. Кількадесят пасажирів силою проштовхнулися на вихід з аеропорту. Про проходження експрес-тестів ніякої мови й не було.

Тернопіль. Що говорять посадовці?

Щодо придбання експрес-тестів компанії-виробника Shengzhen Bioeasy Biotechnology журналіст "Політерно" звернувся до прес-служби Тернопільської міської ради. Там кажуть, що не отримували заборон від контролюючого органу на використання цієї медичної продукції.

"Медичні установи керуються офіційними повідомленнями Держлікслужби, які займаються контролем лікарських засобів, які можуть приймати рішення щодо відкликання чи вилучення препаратів. Щодо експрес-тестів, то таких повідомлень щодо їх невідповідності у медичні заклади міста не надходило", - зазначила у відповіді Мар'яна Зварич, начальник Відділу зв'язків з громадськістю та ЗМІ ТМР.

Також звернулися за роз'ясненням до заступника міського голови Леоніда Бицюри, якому за розподілом обов'язків підвідомча медична сфера міста. В телефонній розмові йому вказали про відмову Іспанії та Грузії від експрес-тестів китайської фірми.

- Повідомлення про відмову так само, як і ви, ми отримали з засобів масової інформації. Іншої інформації, зокрема офіційної, яка би контролювала ситуацію в місті, в охороні здоров'я немає. Ми проплатили перших 190 тестів. Далі, експрес-тести закупили, як так розумію, підприємці. Потім ми докупили лише ПЛР (набори лабораторного устаткування для експериментального методу діагностики - ред.). Ці ПЛР не китайського виробництва, - зазначив у відповіді Леонід Бицюра.

Тож є надія, що неякісних експрес-тестів в тернопільських закладах охорони здоров'я є дуже мало.

Про дистриб'ютора китайської фірми

Аби уточнити, скільки експрес-тестів китайської фірми потрапило в Тернопіль, про це запитали в представників українського дистриб'ютора продукції Shengzhen Bioeasy Biotechnology.

- На жаль, не можемо надати цю інформацію, - коротко відповів оператор компанії "Агротест Україна".

Компанія "Агротест Україна" на сайті https://bioeasy.com.ua/ називає себе офіційним дистриб'ютор компанії "Shenzhen Bioeasy Biotechnology Co., Ltd." в Україні, основна діяльність якої полягає в дослідженні, розробці передових і інноваційних діагностичних інструментів для забезпечення безпеки харчових продуктів, ветеринарної діагностики, медичних експрес-тестів.

Тести "Bioeasy" в інших містах

Поки нема заборони Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (скор. Держлікслужба) на використання експрес-тестів китайського виробника Shengzhen Bioeasy Biotechnology, їх закупляють лікарняні заклади в інших містах України.

Про це можна пересвідчитись в аналітичній базі публічних закупівель "Прозоро". Тести "Bioeasy" на новий коронавірус 2019 (2019-nCoV) GICA IgG/IgM уже активно розповсюджуються. При цьому, серед переможців торгів з постачання є комунальні та державні підприємства. Зокрема, комунальне підприємство Київської міської ради "Фармація" та державне виробничо-торгове підприємство "Волиньфармпостач".

Такі ж самі тести закупила Львівська міська рада.

Для чого експрес-тести і чому тести ПЛР важливіші?

Експрес-тести визначають наявність антитіл до віруса в крові, а не власне присутність віруса. Цей метод вважається не дуже точним, оскільки антитіла наш організм починає виробляти не з першого дня інфікування хворобою, а в її розпал - у випадку Covid-19 це приблизно 5-7 день. Результат тесту стає відомий вже за 15 хвилин, і його може зробити в будь-якому мед закладі, - пише Юлія Горбань для "Укрінформ".

Відтак, експрес-тестування могли б проходити українці, які повернулися нещодавно додому з інших країн.

Міський голова Сергій Надал розповів в ефірі "Ух-радіо", яка приблизна кількість тернополян повернулася до рідного міста за останніх три тижні.

- Офіційних даних немає, однак, згідно з інформацією операторів мобільного зв'язку, більше 6,5 тисяч людей повернулись з-за кордону за останні три тижні лише в Тернопіль. Скільки таких людей в області, наразі невідомо, - сказав він.

Але в будь-якому випадку вірогідність виявлення захворювання при перевірці експрес-тестом не є стовідсотковою і його результати обов'язково потрібно підтвердити тестуванням за допомогою полімерної ланцюгової реакції (ПЛР).

ПЛРє найбільш точним методом діагностики COVID-19,оскільки працює з ДНК або РНК вірусів.

“Він дає точну відповідь, інфікованій пацієнт чи ні, навіть якщо у нього ще немає або взагалі немає симптомів”, -кажедослідниця Інституту молекулярної біології та генетики Оксана Півень.

Для цього тесту у пацієнта беруть мазок з носа. Важливо, що тестування виявляє вірус навіть у незначних концентраціях майже відразу після інфікування людини. Зазвичай з допомогою ПЛР підтверджують результати експрес-тестів.

Зрештою, саме тестуванням ПЛР в Тернопільському обласному лабораторному центрі визначають наявність корона вірусу у хворого.

Назарій Наджога, Політерно

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.