Олексій Кайда: «Для мене не стане дивиною, якщо Віктор Янукович не вийде до другого туру президентських виборів, адже нині він програє усім трьом опозиційним кандидатам»

01 Жов 2013 / 14:36 | Переглядів: 5404

Кайда2

Пригадується, коли Олексій Кайда з величезним запасом переміг на виборах до Верховної Ради у Тернопільському мажоритарному окрузі, відразу почувся хор недоброзичливців: мовляв, тепер він залишить Тернопіль зі своїми проблемами і навіть сліду його тут не буде. Але вже минув майже рік, а Олексій Петрович від Тернополя не відрікся — він постійний гість на сесіях Тернопільської міськради, проводить зустрічі з колективами різноманітних установ, відкрив депутатську приймальню на бульв. Т. Шевченка, 23 (каб. 41 на другому поверсі) і регулярно приймає там громадян. Та найголовніше те, що Олексій Кайда в курсі всіх місцевих проблем, тож з них ми й вирішили розпочати інтерв'ю.

— У суспільстві викликали бурхливе обговорення дві ваші недавні ініціативи — про виборчі системи відеоспостереження та переатестацію міської міліції. У чому їх суть і чи є якісь результати?

— Почнемо з відеокамер. Усі пам'ятають, як перед виборами 2012 р. з Держбюджету було витрачено мільярд гривень на системи відеоспостереження на виборчих дільницях. Хіба допомогли відеокамери на виборах? Та там, де потрібно було фальсифікувати результати, їх фальсифікували! Відбулося елементарне відмивання грошей за допомогою тих закупівель, тож пропоную хоча б тепер використати ті відеокамери за призначенням — встановити їх неподалік переходів і найбільш небезпечних перехресть доріг, адже в нас так багато аварій. А останньою моєю ініціативою була пропозиція передати ноутбуки, роздані для дільничних комісій, —школам. Нині ж усе це обладнання просто припадає порохом, а за рік-два скажуть, що воно технічно несправне і потрібен ще один мільярд.

Що ж до переатестації міської міліції Тернополя і її начальника, то я неодноразово наводив адреси закладів незаконних ігрових автоматів, а їх у Тернополі понад тридцять, вони всім відомі, але міліція й далі робить вигляд, що їх не має. Коли я особисто викликаю наряд правоохоронців, щоб зафіксувати випадки торгівлі алкоголем після 22.00, вони знову нічого не бачать. Крім того, лише за цей неповний рік міською прокуратурою скасовано 185 (!) постанов, коли міліціонери безпідставно закривали кримінальні справи. Погодьтеся, вони їх не просто так закривали. Тож напрошується питання про рівень нашої міліції. Ну, а останньою краплею стало недавнє жорстоке побиття міліціонерами двох дітей. Нині міліціонери пояснюють, що, мовляв, діти самі дебоширили… У дитини рука зламана, а міліція не винна? Звісно, й у Врадіївці міліція не була винна — жінка сама напала на міліціянтів, згвалтувалася, побилася. Так це треба розуміти?!

Складається враження, що у нас в місті все якнайкраще: можна спокійно ходити ввечері вулицями, а міліції залишилося тільки бабусь ганяти, що насінням торгують, а в темний провулок зайти міліціонеру — зась, там же можуть і по голові вдарити. Тому я й надіслав міністру внутрішніх справ Захарченку звернення про переатестацію тернопільських міліціонерів, і першим у списку на переатестацію їх керівник.

— Не менш резонансною є ситуація довкола траси біатлонної бази в Підгородньому. Обласна влада запевнила, що вирішить проблему, облаштувавши альтернативну нову трасу в лісі поряд зі старою…

— Давайте згадаємо, як усе почалося. Тернопільська РДА чомусь виділила земельні ділянки з можливістю побудови на них будиночків просто посеред біатлонної траси, чим унеможливила тренування спортсменів, хоча в радіусі 2 км від відкритого стрільбища таке робити взагалі заборонено. Відповідь нашої обласної прокуратури: все законно. І це не випадково, адже, подейкують, деякі представники цієї структури були прямо зацікавлені, щоб ділянки таки роздали...

Та після моїх зусиль, а також окремих небайдужих чиновників проблему вдалося винести на столичний рівень. Тоді голова ТОДА Валентин Хоптян зрозумів, що її треба якось вирішувати, але замість того, щоб елементарно скасувати розпорядження голови Тернопільської РДА Віктора Щепановського, він… розпорядився будувати в лісі нову трасу. Спочатку мова йшла про 4 км, тепер уже про 2 км, спершу хотіли завершити до кінця серпня, тепер уже перенесли на весну. Привезли віце-прем'єра, показали, як гарно рубають ліс. Коротше, як кажуть, в кращих традиціях байкарів. Але, люди добрі, навіщо було знищувати те, що добре працювало, щоб знову розповідати нам міфи? Ми вже знаємо казочки, висловлюючись мовою оригіналу, про "льодовикові палаци" і "плаватєльні басейни". Чи з'явився на Тернопіллі хоча б один?..

Але ж при вирубці лісу під так звану нову трасу створили ще одну проблему — знищені унікальні дерева, занесені до Червоної книги. Тож перед тим, як щось будувати, потрібно було проект розробити, узгодити з відповідними установами, отримати необхідні дозволи, але цього не було. Склалося враження, що хтось з похмілля прийшов, ткнув пальцем і сказав: тут будуйте трасу.

— Тривожні вісті надходять зі столиці щодо Держбюджету і завершення року. Коштів катастрофічно бракує, а в нашій області ситуація загострюється ще й відсутністю обласного бюджету…

— Нині в ОДА працюють вмілі піарники, які намагаються втовкмачити людям, що нам загрожує катастрофа, адже обласна рада не приймає бюджет і ми не можемо перерозподілити кошти. Та хіба в нас перевиконання бюджету на 105%? Ні, з того часу, як областю почав керувати Валентин Хоптян, у нас немає перевиконання бюджету, тож і нема що перерозподіляти. Насправді це не що інше, як намагання перенести проблему з хворої голови на здорову. Нині коштів не вистачає саме в Держбюджеті, там величезна дірка у більш ніж 40 мільярдів гривень, і проблема не тернопільська, а всеукраїнська — бракує коштів на зарплату бюджетникам.

І ще один момент: коли приймали бюджет'2013, то були райдужні прогнози — казали, що він найкращий за останні роки. А що насправді? Говорив нещодавно з учителями — жодного підвищення зарплати не відбулося, перевиконання бюджету також нема.

А те, що вже майже три роки на території нашої області не виконується закон, не вводяться до облради нові депутати, нікого не цікавить. Знову ж запитання: де наша прокуратура? Вона знову мовчить. Не виконуються рішення судів. Спробували б так не виконувати рішення на користь якогось олігарха! А тут усім байдуже…

— Два тижні тому Чорткову нарешті надали статус міста обласного значення. Пам'ятаємо, який скандал у парламенті викликало минуле голосування щодо Чорткова. Чому за ці кілька місяців ситуація кардинально змінилася?

— Гадаю, що тоді у Верховній Раді просто був невдалий день — із взаємними погрозами, звинуваченнями та перепалками, а Чортків став свого роду заручником тих скандалів.

Тепер багато хто намагається навішати на себе ордени. Я цього не робив і робити не буду, але щиро вітаю чортківчан. Місто цей статус заслужило! Нагадаю лише, що без рішення свого часу обласної ради того голосування у парламенті не було б, і мені дуже приємно, що саме я підписував те подання.

— Усе ближче доленосні вибори'2015. Ви, як один зі спікерів ВО "Свобода" у Верховній Раді, яким бачите місце своєї політичної сили у них? Тим більше, на тлі нового сплеску розмов про єдиного кандидата від опозиційних сил.

— Опозиція ухвалила рішення йти на вибори президента трьома колонами. І парламентські вибори чітко показали, що це рішення правильне, адже так вдалося набрати голосів виборців значно більше, ніж якби ми йшли одним списком. Крім того, єдиний кандидат стає дуже доброю мішенню. Ви ж бачите, які брудні технології нині застосовують проти нашого лідера Олега Тягнибока та проти всієї "Свободи" через нібито поважну і популярну в Західній Україні газету "Експрес". Ми знаємо, чиє це замовлення, просто рейтинг партії і її лідера росте. Але тернополяни, впевнений зроблять правильні висновки.

Такі ж "технології" під час парламентських виборів застосовували проти Арсенія Яценюка. Тепер ось поширюють чутки, що Віталія Кличка можуть не допустити до виборів, адже, мовляв, він не живе 10 років в Україні. То все маячня, але уявіть, якби вся ця війна велася проти однієї людини. А так нам вдається розсіювати цей артобстріл.

У другому турі ми, звісно, об'єднаємо свої зусилля. Та й не буде нічого дивного, якщо Віктор Янукович не вийде до другого туру, адже нині він, за соціологією однієї з американських компаній, програє усім трьом опозиційним кандидатам.

А ще розгляньмо такий аспект: один кандидат — один виборчий штаб і 27 окружних. А якщо їх троє, то множимо все на три — втричі більше працює людей, втричі більше агітпродукції проти чинного режиму. Більше спостерігачів, членів комісій…

— Не можемо обійти увагою Угоду про асоціацію України з ЄС. До вас два запитання: чи варто і чи є шанси?

— Якщо відверто, то "Свобода" як націоналістична організація виступає проти будь-яких наддержавних надбудов чи структур. Але в конкретному випадку можна зробити виняток. Ми нині скеровуємо всі зусилля, щоб відтягти Україну від Росії. А підписання Угоди про асоціацію і подальший вступ до ЄС віддаляє нас від азійського північного сусіда, в лещатах якого ми вже були. То давайте побудемо в Європі не лише географічно, а фактично.

Звісно, Європу не варто ідеалізувати. Наприклад, серед так званих євроінтеграційних законопроектів, які нам запропоновано проголосувати, є й такий, що стосується сексменшин. Однозначно, що "Свобода" за нього голосувати не буде — це йде врозріз з нашими моральними устоями. Ми християни, тож розгортаємо Біблію і читаємо, що це Содом і Гомора. Кажемо, вибачте, друзі-європейці, але ми за це голосувати не будемо.

Що ж до шансів, то я не сумніваюся, що у Вільнюсі буде підписано Угоду про асоціацію. Це, звісно, ще не вступ до ЄС і не безвізовий режим, але це важливий крок, одна зі сходинок до європейського рівня життя.

— Вже майже рік ви у складі своєї фракції працюєте у парламенті. Новим місцем роботи задоволені?

— Нас часто запитують, а що ви, "свободівці", зробили корисного у Верховній Раді? Найголовніше, що нам вдалося змінити сам парламент. Якщо пам'ятаєте, у минулій каденції депутатів від опозиції могли бити ногами, стільцями по голові, то тепер цього нема. Напочатках провладні депутати намагалися це продовжувати, але не врахували присутності "Свободи". А ми — вулична партія, у нас величезний досвід "спілкування" спочатку з ОМОНОМ у 1990-их, а потім — із "Беркутом". Тож ми поставили їх на місце, показали, що на будь-яку силу є супротив, тим більше, що стоїмо ми там не за гроші, а за ідею.

Інший момент — у парламенті стало більше української мови. На кожен виступ російською ми реагуємо вигуками: "Українська, українська!" Хоча нас часто "просять", щоб ми їх "не провокували". Але ж результат є, навіть Михайло Чечетов заговорив українською, депутати-"регіонали" з Криму хоча й з папірчика, але намагаються говорити українською. Звичайно, залишилися українофоби на кшталт Колєсніченка, але завдяки нам української мови стало більше.

Вважаю, що нам вдалося розвінчати міф, що в "Свободі" лише самі крикуни. Ми подали за цей неповний рік понад 400 законопроектів та постанов, у тому числі й таких, що стосуються бюджету, податкового законодавства, реєстрації підприємців. Я, наприклад, нині пропоную заборонити рекламу слабоалкогольної продукції та торгових марок-виробників алкоголю, адже Україна на першому місті в Європі за рівнем дитячого алкоголізму.

Я особисто подав 22 законодавчі ініціативи, скерував 800 звернень, а також 18 депутатських запитів. Тож фракцію ВО "Свобода" визнано однією з найактивніших у парламенті.

Руслан Макогін

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.