Економія від кабміну: сірник на четверо, літра горілки на раз

29 Бер 2012 / 16:22 | Переглядів: 3932

Азаров

Чиновників зобов'язали до 1 січня 2014 року припинити тринькання державних коштів на автотранспорт, меблі, мобільники, ноутбуки та ремонти.

Українське законодавство явно не призначене для людей зі слабкими нервами. Аби зрозуміти що є що, потрібні витримка, знання юридичних викрутасів і, здається, абсолютна відсутність логіки. Принаймні, простому смертному краще і не заглиблюватись у вітчизняні правові хащі. Особливо, коли це стосується державної служби і корупції.

5 березня ц.р. Кабінет Міністрів України своєю постановою № 194 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 жовтня 2008 р. № 943" затвердив Заходи щодо економного та раціонального використання державних коштів, передбачених для утримання органів державної влади та інших державних органів, підприємств, установ та організацій, утворених у встановленому порядку органами державної влади, які використовують кошти державного бюджету.

У цьому документі зазначено, що до 1 січня 2014 року чиновники зобов'язані "припинити придбання автотранспорту (крім транспортних засобів спеціалізованого призначення), меблів (крім випадків придбання меблів для новоутворених і збільшення чисельності працівників усіх бюджетних установ, а також придбання меблів для приміщень після проведення в них капітального ремонту чи реконструкції), мобільних телефонів, ноутбуків та проведення ремонтів кабінетів (крім ремонту приміщень, в яких розміщено Укрдержреєстр, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ та Держінформнауки, а також приміщень, які перебувають в аварійному стані).

Жорстко. Радикально. І навіть цілком виправдано з огляду на "дірявий" український бюджет. Проте, як відомо, кожна палиця має два кінця. Можна прогнозувати, що після цієї постанови різко збільшиться число "аварійних приміщень", у яких працюють органи влади. Ну не звикли наші чиновники на собі економити. Не можна купляти автомобілі "для службового користування" - та й грець із ними, орендуватимуть їх у кума, свата, брата чи власної тещі. Під мобільні телефони спишуть канцелярські скріпки, а під ноутбуки - кулькові ручки. Та й з ремонтом і умеблюванням офісів чиновники собі раду дадуть. Бартерний варіант "ти мені, а я тобі" ще ніхто не скасовував. Хай спробує хтось потім довести, що то корупційне діяння, а не спонсорська допомога. Все відповідно до чинного антикорупційного законодавства.

Втім, шукати вихід із безвиході чиновникам, вочевидь, і не треба буде. Так, постанова є. І слово "припинити" тлумачиться однозначно. Але крім неї існує ще одна урядова постанова - "Про граничні суми витрат на придбання автомобілів, меблів, іншого обладнання та устаткування, мобільних телефонів, комп'ютерів державними органами, а також установами та організаціями, які утримуються за рахунок державного і місцевих бюджетів". Серед таких, що втратили чинність, вона не фігурує. Щоправда, опріч державного тут ще згадуються місцеві бюджети. І замість "припинити" - "затвердити граничні суми". Та й для органів місцевого самоврядування Постанова уряду носить рекомендаційний характер. Ніхто не заборонить якійсь районній раді купити автомобіль і пізніше віддати його в "безоплатне користування" дружній райдержадміністрації.

Скажімо, на придбання автомобіля чиновник може витратити з казни від 60 до 500 тис. грн. (залежно від рангу та займаної посади), на купівлю мобільного телефону - 1200 грн. (на його утримання кожного місяця виділяється ще по 1500 грн.). Ніхто не здійме галас й за меблі вартістю у 6,5 тис. грн. для службового кабінету керівника місцевого органу самоврядування. Тим паче, що фінансову рокіровку між коштами місцевого та державного бюджетів при бажанні можна зробити.

Втім, під час прийняття рішень про заборону або обмеження чиновництва у комфорті, чомусь поза увагою постійно залишаються видатки, без яких Україна могла би й обійтися. Скажімо, на утримання резиденцій у Пущі-Водиці та Конча-Заспі цього року з бюджету виділено майже 50 млн. грн., автобази парламенту - 38 млн. грн., на забезпечення перевезень вищих посадових осіб держави на авіаційному транспорті передбачено 188 млн. грн.

Можна ще згадати й нардепівські ноутбуки (а точніше - моноблоки), вартістю в понад 11 тис. грн. кожний, придбані для цієї "найбіднішої" верстви населення за державний кошт. А цих грошей, до речі, вистачило б на капітальний ремонт кількох десятків сільських шкіл чи встановлення в них сотень біотуалетів.

Звичайно чиновники можуть обійтися без мобільних, автомашин, ремонтів, нових меблів. Окремі з них, навіть без зарплати! До речі, посадові оклади усіх спеціалістів у виконавчій владі вже менші від рівня мінімальної платні! Головному спеціалісту, раднику постановою уряду встановлено оклад у розмірі 1055 гривень. Реально прибиральниці, враховуючи затрачений робочий час, заробляють більше від клерків.

До речі, чиновник у цивілізованих країнах Європи, куди так активно прагне Україна, є соціально захищеною і матеріально дуже забезпеченою верствою населення. Бо повага до держави починається з поваги до її представників. Коли уряд не поважає і не цінує своїх, то хто рахуватиметься з таким урядом. Складається враження, що такими недолугими постановами сам Кабінет міністрів докладає максимальних зусиль для руйнування усієї системи державної служби. Про який імідж влади і системну боротьбу з корупцією тут може йти мова. Центральна влада має почати економію з себе, інакше ніхто в жодні реформи не повірить.

Джерело: vgolos.com.ua

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.