У Тернополі успішно відбувся перший вишкіл для медиків-волонтерів

16 Лис 2014 / 11:21 | Переглядів: 4227

DSC_0339.JPG

На базі навчально-оздоровчого комплексу Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського 14-16 листопада відбувся вишкіл медиків-волонтерів в умовах, наближених до воєнних дій. Навчання проводилися за чітко розробленим планом на імітованому полі бою. Кожне практичне заняття інструктори супроводжували аналізом помилок і відпрацюванню практичних навичок до автоматизму.

Головна мета цього заходу - підготувати кваліфікованих фахівців, які будуть інструктувати медиків і надаватимуть допомогу в зоні АТО. У вишколі взяли участь понад 60 лікарів-волонтерів Київської, Вінницької, Сумської, Харківської областей.

Партнером організації військово-медичного вишколу став Тернопільський державний медичний університет імені І.Горбачевського. До проведення цього важливого заходу також долучилися підприємці і Тернопільська обласна державна адміністрація.

Участь в урочистому відкритті, яке відбулося 14 листопада, взяв заступник голови обласної державної адміністрації Леонід Бицюра, проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи ТДМУ Надія Ярема та керівники громадської організації "Білі берети". Присутні вшанували хвилиною мовчання тих, хто поліг у бою за визволення України від російського агресора.

Проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи ТДМУ, професор Надія Ярема зазначила, що університет відразу відгукнувся на ініціативу облдержадміністрації та громадської організації "Білі берети" щодо проведення вишколу медиків з питань тактичної медицини. "Наш начально-оздоровчий комплекс "Червона калина" є багатофункціональним. Сюди входить санаторій-профілакторій, конгрес-центр, польова база кафедри медицини катастроф та військової медицини. Остання є цілком придатною для проведення вишколів і ми раді сьогодні приймати медиків зі всієї України. Окрім того, кафедра військової медицини та медицини катастроф Тернопільського державного медичного університету одна із небагатьох, яка готує офіцерів запасу серед медичних кадрів. Ми сподіваємося на подальшу співпрацю у проведенні подібних вишколів, аби забезпечити нашу країну достатньою кількістю лікарями, що вміють рятувати життя під час бойових дій.

До речі, на базі тренінгового центру науково-навального інституту медсестринства ми організували безкоштовні навчання з домедичної допомоги для всіх бажаючих Тернополя. Ці навички потрібні і в мирний час", - наголосила Надія Іванівна.

Інструктор і член організації "Білі берети" Олена Якимчук зазначила, що Україна перебуває в стані війни, тому потрібно навчити якомога більше волонтерів і добровольців правильному наданню першої домедичної допомоги у воєнних умовах.

До складу організації входять медики і студенти, які на волонтерських засадах надавали медичну допомогу бійцям добровольчих загонів і Збройних сил України.

"Під час літніх канікул перебувала в добровольчому батальйоні "Шахтарськ" як медик. Я відгукнулася на прохання знайомої, яка є бійцем цього батальйону. Чесно кажучи, було страшно, але я знала, що потрібно їхати і допомогти. Повертатися звідти у мирне життя було набагато важче, оскільки знала, що тут мир і спокій, люди не відчувають, що на іншому кінці країни іде війна. В мене були думки щодо того, аби взяти академвідпустку і далі бути на передовій. Та зрозуміла, що життя триває і потрібно думати про майбутнє. Чим більше я навчуся своїй професії, тим більшій кількості людей зможу надати допомогу. Андрія Салагорника, знала ще з Майдану, тому вирішила приєднатися до організації "Білі берети". В Україні потрібно розвивати тактичну медицину, оскільки радянська система в умовах війни себе не оправдовує. Пройшла курси ТССС і отримала нові навички з надання домедичної допомоги", - розповіла студентка 3 курсу медичного університету Ірина Токарчук.

Лікар та інструктор Юрій Свідерський побував у розташуванні діючої армії Збройних сил України та в добровольчих батальйонах, тому не зі слів знає про ситуацію в зоні проведення АТО і рівень надання медичної допомоги. Під час вишколу свій досвід передавав волонтерам-медикам.

"На полі бою для надання допомоги пораненому є надзвичайно мало часу. Ми намагалися показати, як це виглядає насправді. За нашим сценарієм боєць отримав певну кількість поранень з різними пошкодженнями. Протягом 6-7 хвилин йому надали весь комплекс допомоги - заходи легеневої декомпресії, контроль критичної кровотечі, налагодження венозного доступу (упродовж трьох хвилин була поставлена система), боротьба з гіпотермією і евакуація у безпечну зону.

Сьогодні не було так страшно, як це є насправді в реальних умовах. Всі були психологічно готові до таких дій. Під час бою є багато пилу, часто зустрічається нульова видимість, бойові дії відбуваються у будь-яку пору доби, тому має бути відпрацьована злагодженість бригади. В таких ситуаціях медицина є вторинною ланкою. Спершу головний акцент робиться на виконання бойових завдань, військові ведуть вогонь, доки нема команди і не налагоджена димова завіса чи інші маскувальні методики, доти надавати допомогу не можна. Невчасні дії призведуть до більшої кількості поранених та втрати групи в цілому. Основна тактичної медицини - правильні дії у правильний час", - прокоментував пан Юрій.

Завідувач кафедри медицини катастроф та військової медицини ТДМУ, професор Арсен Гудима розповів, що вишкіл для лікарів відбувається за протоколом ТССС, який розроблений медиками НАТО. Він полягає в наданні допомоги на полі бою і розрахований на пересічних воїнів та воїнів груп спеціального призначення, життя яких є дуже цінним в умовах бойових дій.

"Головна ідея полягає в тому, аби лікарі донесли і передали навички надання першої домедичної допомоги. Протокол впорядковує багато моментів і згідно з ним використовуються сучасні засоби надання домедичної допомоги на полі бою, які сього, на жаль, не використовуються в Україні. Ми сподіваємося, що ці навчання сприятимуть прогресу української військової медицина як такої. Це в свою чергу знизить рівень санітарних втрат. Окрім того, учасникам продемонстрували сучасні вироби медичного призначення, які використовуються в світі в умовах на полі бою. На жаль, більшість з них в Україні не зареєстровані. Правда, українські умільці деякі речі починають робити самостійно. Це виходить набагато дешевше. Отже, є чого вчитися і до чого прагнути. Подібні вишколи проводитимуться і надалі. У Тернополі такі навчання відбуваються вперше. Учасники організації "Білі берети" мають уже статус інструкторів і можуть поширювати свої знання і навички. Тим більше, що більшість з них колишні студенти нашого університету", - поділився Арсен Арсенович.

Він також додав, що в навчаннях було задіяно понад 20 студентів-волонтерів ТДМУ, які виконували організаційні функції і ролі імітантів. Паралельно вони ще й отримали можливість здобути важливі для своєї професії навички.
Під час навчань була задіяна спецтехніка Тернопільського державного медичного університету, зокрема автоперев'язочна машина і санітарний бронетранспортер.

Під час триденного вишколу медики-волонтери взяли участь у тренінгах з основ евакуації, зупинки кровотечі під час поранень, вивчення протоколу АВС, серцево-легеневої реанімації, відновлення прохідності дихальних шляхів, зупинки артеріальної кровотечі за допомогою бинтів і смужок "Целокс", накладання пов'язок, перев'язування, накладання шин, транспортування постраждалих. Також організатори влаштували всім учасникам двогодинний стрес-тест. За сценарієм бойовий загін виконував завдання і потрапив у засідку. Над головами медиків літали кулі, вибухали спецзасоби. В цих умовах треба було працювати злагоджено і фахово.
Прес-служба Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.

Фотоальбом: вишкіл волонтерів-медиків у НОК "Червона калина" ТДМУ

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.