Тернополянин Володимир Лех: «У пікові моменти нас ретранслюють близько десяти телеканалів»

15 Вер 2017 / 18:41 | Переглядів: 1482

лег

Тернополянин, Директор парламентського каналу "Рада" — про розширення мовлення і перші за багато років кошти на капітальні видатки.

Володимиру Леху довелося очолити канал "Рада" влистопаді 2014року післяскандального звільненняпопереднього очільника Василя Климчука, який називав себе "найщасливішим телеменеджером".

Протягом трьох років канал почав мовити не тільки на супутнику і вкабелі, ай уцифрі (вКиєві та Київській області). Картинка стала якіснішою. Вперше "Раді" виділили 20млн грн на капітальні видатки, які вона планує витратити на нові камери, що використовуються для трансляції засідань парламенту.

Водночас неодноразово лунали пропозиції від громадських активістів імедіаюристів: якщо такий канал ізалишати вчаси роздержавлення ЗМІ, то тільки вінтернеті. Вінтерв'ю "Детектору медіа" Володимир Лех ділиться своєю думкою щодо цієї пропозиції, атакож розповідає про найближчі плани каналу, зокрема про те, які нові програми з'являться вефірі "Ради" вже цієї осені.

Тоді, на їхню думку, канал міг би вести прямі трансляції засідань парламентських комітетів, бо телеефір не гумовий. Крім того, не витрачалисяб зайві кошти на ефірну чи супутникову трансляції. Володимир Лех вважає, що вчаси, коли українське суспільство занадто політизоване, не можна обмежувати трансляції каналу "Рада" лише інтернетом, тому "Рада" незабаром візьме участь уконкурсі на загальноукраїнське цифрове мовлення.

Аудиторії канал не вимірює, на це не передбачені кошти. Але директор знає, що пенсіонери залюбки дивляться трансляції Верховної Ради. "Колись упарламенті депутати заблокували трибуну імої сусідки-пенсіонерки обурювалися з цього приводу, бо вони не могли дивитися трансляцію. “Ми ж не можемо сидіти і дивитися з 10.00 до 18.00, як вони блокують трибуну. То організували чергування, щоб, коли почнеться засідання, то чергова нам повідомить і ми не пропустимо важливого”",— розповідає Володимир Лех.

Місією каналу пан Лех вважає не тільки висвітлення діяльності парламенту, айведення роз'яснювальної роботи серед людей, які деколи не розуміють, що ухвалили народні депутати.

Про це іпро те, які нові програми з'являться вефірі каналу "Рада" вже цієї осені, читайте вінтерв'ю Володимира Леха "Детектору медіа".

— Хто ваш глядач? Чи вимірюєте ви якимсь чином аудиторію?

—Не вимірюємо, бо це дорого коштує йці суми внашому бюджеті не передбачені. Насправді розуміємо, хто наш глядач, бо нам телефонують. Точно розуміємо, що нашими глядачами є пенсіонери, бо за день може бути 10-15дзвінків із проханнями: "Передайте цьому депутату, що він такий-сякий, або подякуйте моєму депутату". Знаємо, що нас дивляться органи місцевої влади ісамоврядування, Адміністрація Президента іКабмін.

Колись упарламенті депутати заблокували трибуну, імої сусідки-пенсіонерки обурювалися зцього приводу, бо вони не могли дивитися трансляцію. "Ми ж не можемо сидіти ідивитися з10.00 до 18.00, як вони блокують трибуну. То організували чергування, щоб коли почнеться засідання, то чергова нам повідомить іми не пропустимо важливого",— казали вони.

— Вас можна побачити на супутнику і в кабелі? Багато договорів із кабельниками увас укладено?

— Так, ми є на супутнику, вкабелі, а з цього року ще й уцифрі на Київ і Київську область. Крім того подаємося на конкурс Нацради зпитань телебачення і радіомовлення на загальнонаціональну частоту імаємо надію, що виграємо. Із кабельниками внас півтори тисячі договорів по всій Україні.

Ми рахувати три роки тому: було охоплення аудиторії в 20млн осіб. Аскільки насправді дивляться, ми не знаємо.

— Скільки людей у вас в штаті? Скільки з них журналістів? Скільки увас заступників?

— Уштаті 78працівників, із них 15журналістів. Маю двох заступників: із творчих та виробничих питань.

— Чи відповідає фактичний час мовлення зазначеному в ліцензії? Бо раніше вНацради були претензії до "Ради" з цього приводу. Скільки маєте годин мовлення? Скільки годин власного продукту?

— Наразі відповідає. Маємо 14годин: із 8.00 до 22.00. Власного продукту разом із трансляціями 12годин.

— Що, на вашу думку, змінилося на каналі з вашим приходом?

— Думаю, змінився підхід до роботи. Я сказав принципово, що всі брифінги впарламенті мають бути в прямому ефірі. Раніше не всім депутатам подобалося, як вони говорять упрямому ефірі, тому записували, фільтрували йвипускали в ефір. Тепер принципово тільки упрямому ефірі. Упленарні тижні ми навіть відмовляємося від власних програм з 14.00 до 16.00 ідаємо брифінги, які відбуваються під час обідньої перерви в парламенті. Навіть іноді знімаємо зефіру новини о 15.00.

Прямі ефіри внас упленарні тижні увівторок і четвер із 9.00 до 19.30, а в не пленарні дні—з9.00 до 15.00 з невеликими перервами. Окрім засідання парламенту, впрямому ефірі можуть іти круглі столи, конференції або засідання комітетів. Улітку прямих ефірів було менше, було складно згостями.

— Що нового вновому телесезоні покаже канал "Рада"?

— Унас запустилася інформаційно-аналітична програма "ПолітикаUA", для цієї програми зробили студію, почепили плазми, оформили її вчервоних тонах, івона стала більш стильною. Залишилася програма "За чи проти" здвома учасниками, яку запустили навесні цього року. Ведучі двох програм—Наталка Андрощук, Людмила Горицька, Олександр Десятніков та Вадим Перенчук. Окрім студій оновлено й дизайн програм.

Також зробили велику студію, де ведемо великий прямий ефір нової інформаційно-аналітичної програми "PRO парламент", щоденної по сесійних тижнях.

На програму "PRO парламент" ми кинули всі сили. Скасували вечірні новини о 19.00, тому що ми подивилися, що наш глядач із 9.00 до 18.00-19.00, інемає сенсу кидати великі сили на вечірні новини. Ведучі проекту—Наталка Андрощук та Вадим Перенчук. Проект починається одразу після завершення пленарного засідання, крім того ми його ще насичуємо сюжетами. Запрошуємо представників всіх фракцій ігруп, народних депутатів.

Нових ведучих у нас немає, працюють Наталка Андрущук, Людмила Горицька, Олександр Десятников, Галина Ткаченко, маємо хорошого продюсера Наталю Уманець, яка раз на тиждень робить програму "Європейська держава". Унас багато молоді, але, на жаль, вона не затримується надовго. Нещодавно наші журналісти пішли на канали "Україна", ICTV, "1+1" іПрямий канал.

Інадалі транслюватиметься низка наших інших проектів: "Одкровення", "Парламентський ранок", "Парламентський день", "Лекція на Парламентському", "Велич особистості", "Парламенти світу", "Українці змінюють світ", "Персони століть" та ін.

— Оновлення бюджетним коштом?

— Практично так. Плазми ми закупили ще на кошти з минулорічного бюджету. Але нам кілька місяців виготовляли металоконструкції, на які мали почепити ці плазми. Іми їх тільки всерпні почепили. Нижній поверх на п'ять плазм унас був, адодали верхній поверх. На студію не виділялося жодної копійки збюджету.

— Скільки маєте годин інформаційного мовлення?

— Зараз 20хвилин. У сесійний тиждень о 9.15 і о 9.45 по 5 хв., і о 15.00 (10 хв.). Донедавна (до 2 вересня) були й вечірні о 19.00— 23 хв.

— Чи виробляєте спільні проекти зіншими каналами, продакшнами?

— Практично ні. Ми маємо договори зМіністерством оборони, яке дає нам свої готові програми ("Військове телебачення"), від прикордонної служби маємо дві програми, йтісно співпрацюємо зDeutsche Welle, яка дає нам п'ять програм.

— Ви особисто ведете якусь програму?

— Інтерв'ю зголовою Верховної Ради. Але планую. Мені затвердили новий проект інтерв'ю не тільки зі спікером Андрієм Парубієм, а й із головами фракцій та груп, представником Президента впарламенті та іншими діячами, від яких залежить життя країни. Навіть назву придумали Pechersk Life (життя на Печерських пагорбах). Конкретного часу в сітці мовлення не буде. Плануємо взяти інтерв'ю, один день його анонсувати і потім транслювати.

— Як до вас ставляться депутати? Не сприймають як обслугу?

— Тепер такого немає, є повага. Немає такого: ви зобов'язані—і все.

Ми були колись Дирекцією телепрограм при Апараті Верховної Ради, атепер ми ДП "Парламентський телеканал “Рада”", засновником вважається Верховна Рада. Керівник апарату, відповідно до статуту, впливає на призначення і звільнення керівника телеканалу. Загалом ми є окремою юридичною особою зі своїм бюджетом, бухгалтерією тощо.

— У парламенті наразі тривають структурні й організаційні зміни, відповідно до рекомендацій місії Кокса. Ви з ними погоджуєтеся?

— Ми знаємо про цю місію йрекомендації. На підставікомунікаційної стратегіїбуде створено єдиний орган, який буде опікуватися трьома структурними підрозділами: інформаційним управлінням, прес-службою і телеканалом "Рада".

— Як ви дивитеся на рекомендації громадських активістів імедійних експертів, які лунали на засіданні Комітету свободи слова, щодо того, щоби канал "Рада" мовив лише вінтернеті, щоб зекономити бюджетні кошти?

— Рішення ухвалювати буду не я. Але, на мою думку, мовлення "Ради" має залишитися йна супутнику, і вцифрі, і вкабелі. Унас суспільство дуже заполітизоване, воно хоче чути про політику, хоче знати, що роблять депутати. Незважаючи на той контент, який подають українські загальнонаціональні телеканали, на мою думку, вньому дуже мало фактажу. Журналісти впарламенті роблять сюжети більше подібні на шоу, розповідають, хто ущо одягнений. А сюжетів про фактичну законотворчу діяльність дуже мало. Тому канал "Рада" потрібен, упікові моменти нас ретранслюють близько десяти телеканалів.

Є ще наша трансляція вінтернеті: на сайті Верховної Ради та маємоyoutube-канал.

— А маєте свій сайт? Чи присутні в соцмережах?

— На жаль, досі не маємо, але ми займаємося цим питанням. Хочемо, щоби телеканал "Рада" мав свій сайт, бо на сайті парламенту ми лише як маленька рубрика.

Ми є уФейсбуку.

— Яка місія вашого каналу, на вашу думку?

— Насамперед—якісно висвітлити роботу парламенту. А з журналістської точки зору— вести роз'яснювальну роботу серед людей, які деколи не розуміють, що ухвалили народні депутати. На жаль, є одиниці депутатів, які відповідають конкретно, що ж з ухвалених законів отримає конкретно людина.

— Ви ведете прямі трансляції засідань парламенту. Чи транслюєте засідання комітетів ВРУ?

— Тільки втих випадках, якщо вони засідають уконференц-залі або в 11-й чи 12-й кімнатах на Грушевського. Тільки зцих трьох місць унас є технічна можливість підключити камери іпроводити прямі ефіри. Якщо голова комітету наполягає, то йде знімальна група ізнімає. За місяць 10-12прямих ефірів комітетів і публічних заходів. Є шість комітетів, які експериментально проводять інтернет-трансляцію, вони встановили камери. Цим займається управління комп'ютерних систем. Але відео поганої якості. Було би добре, щоби це звели водну структуру, можливо, щось ми би видали впрямий ефір, ащось—окремо в інтернет. Треба зробити єдину платформу, щоб громадяни могли зайти на сайт івибрати засідання комітету, яке вони хочуть подивитися. Аще проблема в тому, що майже всі комітети проводять свої засідання одночасно: в середу о 15.00. Якби вони навіть усереду на сесійному тижні проводили засідання у11-й, 12-й кімнатах або конфернец-залі о 9.00, о 13.00 і о 15.00, то ми би могли показати за день кілька трансляцій.

— Який бюджет вам виділив парламент на 2017 рік? Цього достатньо? Чи має канал ще якісь доходи, окрім бюджету? Комерційну рекламу?

— 27млн грн плюс 20млн на капітальні видатки. Це значно більше, ніж торік. Нам уперше з2008року виділили на капітальні видатки. Коли ми отримали 20млн, ми дуже довго обговорювали ізкерівництвом апарату, як ефективніше їх освоїти. Івирішили зробити якіснішу картинку сесійної зали. Бо камери ще з 2003року, вони ламаються через день, інам доводиться їх постійно ремонтувати. Ми вирішили замінити всі камери йповоротні механізми усесійній залі. Це будуть камери нового покоління— формату HD 16х9. Оголосили тендер, до 19вересня чекаємо пропозицій, адалі будемо через Prozorro закуповувати до кінця року. Івнесесійний тиждень десь усічні 2018-го їх встановити. Була вимога ізінших каналів, щоб ми забезпечили якіснішу картинку.

Інших доходів, окрім бюджетних коштів, ми не маємо. Ми не даємо комерційну рекламу. Кошти здержбюджету йдуть на зарплату, комуналку і трансляцію.

Маємо багато соціальної реклами, останнім часом завдячуючи уряду. Звісно, не повністю нею забиваємо ефір, але подекуди вона дуже виручає: про безвіз, пошуки пропалих без вісти, про роботу Червоного хреста. 60-70% роликів— на військову тематику. Маємо також ролики занонсами власних програм.

— Ви й надалі є монопольними власниками прав на відео засідань із сесійної зали? Наскільки воно є запитаним? Ви продаєте його іншим мовникам?

— Так, іноді дуже запитуване. Ми його не продаємо.

— Чи відвідують ваші працівники тренінги? Як їздять вони у відрядження? Куди?

— Ми завжди сприяємо тим, хто хоче вчитися. Наші журналісти обізнані зі стандартами професії. Нині виїздів унас дуже мало. Колись була практика, коли депутат брав із собою журналіста на округ, щоби показати, що він зробив іякий він хороший: побудував церкву чи поремонтував дорогу та ін. Тепер такого немає. Ми здебільшого подаємо фактаж.

Їздимо увідрядження здебільшого зкомітетами або зголовою парламенту. Ось, приміром, наступного тижня наш журналіст поїде зКомітетом зпитань свободи слова та інформаційної політики вОдеську область.

— Як ви ставитеся до того, щоб депутати, які хочуть отримати 20хвилин для звіту, які раніше мали на державних каналах, що стали суспільним мовлення, приходили на ефір "Ради"?

— Нехай ідуть до нас. Ми відкриті, деколи обдзвонюємо, щоб прийшли до нас на ефір. Але просто 20хв. мовити самому не дуже цікаво, можливо, нехай випустить свою брошуру йрозішле поштою виборцям. А на ТБ треба, щоб була цікава розмова, вони можуть приходити до нас, трохи розповісти про свою роботу, апотім ми поставимо їм актуальні, на нашу думку, запитання. Тоді глядачам-виборцям буде цікаво.

Довідка:Володимир Лех (нар. 30 квітня 1984, смт Дружба Теребовлянського району Тернопільської області, Україна) — український журналіст, редактор, телеведучий. Директор телеканалу "Рада" (від 17 листопада 2014).

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.