Соціальне замовлення у Тернополі — шлях розвитку суспільства турбот и

26 Жов 2018 / 08:24 | Переглядів: 2113

Громадські організації

Міська рада Тернополя виділила сто тисяч гривень на надання громадськими організаціями соціальних послуг для онкохворих та інвалідів з дитинства. У конкурсі на освоєння цих коштів перемогли благодійний фонд "Карітас" та громадська організація "Дитина".

З метою покращення системи соціальних витрат міського бюджету та оптимізації ресурсів, цьогоріч у Тернополі започаткували пілотний проект соціального замовлення. Він передбачає залучення на договірній основі суб'єктів господарювання недержавної форми власності для здійснення соціальних послуг. Механізм соціального замовлення передбачає комплексну систему заходів організаційно-правового характеру з розробки соціальних програм за рахунок бюджетних коштів та інших засобів через підписання соціальних контрактів на конкурсній основі.

Юридичні підстави соціального замовлення

Правовими підставами соціального замовлення є: Конституція України (ст. 46 "Громадяни мають право на соціальний захист"), Закон України "Про соціальні послуги" від 19.06.2003 №966-IV, Закон України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.1997 №80/97, Постанова Кабміну "Про затвердження Порядку здійснення соціального замовлення за рахунок бюджетних коштів" від 29.04.2013 №324, Постанова Кабміну "Про затвердження критеріїв діяльності суб'єктів, що надають соціальні послуги" від 14.11.2012 №1039, Наказ Міністерства соціальної політики "Про затвердження переліку соціальних послуг, що надаються особам, які перебувають у складних життєвих обставинах і не можуть самостійно їх подолати" від 03.09.2012 № 537, Наказ Міністерства соціальної політики "Про затвердження методичних рекомендацій з проведення моніторингу та оцінки якості соціальних послуг" від 27.12. 2013 №904, Наказ Міністерства соціальної політики "Про затвердження порядку визначення потреб населення адміністративно-територіальної одиниці у соціальних послугах" від 20.01.2014 №28.

Заходи допомоги, які визначила комісія

Як повідомляє офіційний сайт Тернопільської міської ради: “Протягом шести місяців спеціально створена робоча група, до складу якої увійшли представники громадських організацій, моніторила потребу в 15-ти соціальних послугах. Пріоритетними видами послуг, на які необхідно спрямувати кошти, комісія визначила паліативний (хоспісний) догляд за онкохворими IV стадії та денний догляд для інвалідів з дитинства, які досягли 18-річного віку. До цього часу ці соціальні групи бюджетом міста не фінансувалися.

Рішенням сесії Тернопільської міської ради від 15.06.2018 № 7/25/31 “Про внесення змін в рішення міської ради від 24.11.2015 № 7/2/6 “Про затвердження Програми “Турбота” на 2016-2018 роки” виділено 100 000 гривень з міського бюджету для надання соціальних послуг у вигляді соціального замовлення. Згідно рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 11.07.2018 №533 “Про проведення конкурсу з соціального замовлення за рахунок бюджетних коштів”, 14 серпня 2018 року конкурсною комісією було визначено переможців. Ними стали Тернопільський благодійний фондом “Карітас”— щодо соціальної послуги з паліативного/хоспісного догляду осіб з онкологічними захворюваннями IV стадії на суму 50 000 (п'ятдесят тисяч) гривень та “Тернопільська міська громадська організація родини дітей-інвалідів “Дитина”— щодо соціальної послуги денного догляду осіб з інвалідністю з дитинства після 18 років на суму 50 000 (п'ятдесят тисяч) гривень.

Кому і які послуги надають

Так, протягом 4 місяців (вересень-грудень) 2018 року 11 осіб з онкологічними захворюваннями IV стадії та 16 осіб з інвалідністю з дитинства після 18 років отримають допомогу соціальних працівників.

Програма "Турбота" визначає денний догляд для осіб з інвалідністю з дитинства. Це навчання і виховання осіб з легким та помірним ступенем розумової відсталості, організація трудової зайнятості для осіб з важким ступенем розумової відсталості, а також проведення групових занять у формах педагогічної, психологічної, фізкультурно-спортивної реабілітацій, ручної праці, розвиваючих ігор, трудової реабілітації, здійснення вправ для розвитку моторики.

Соціальні працівники, які доглядатимуть за онкохворими, підтримуватимуть належний порядок у помешканнях (прибирання), доглядатимуть за гігієною хворого та підопічних (купання, гоління, заміна підгузників, профілактика пролежнів, дезінфекція судна), медичні послуги (масаж, ін'єкції, обробка ран, забір крові на аналізи), а також інші дрібні послуги: приготування простих страв, дрібний ремонт побутової техніки, ремонт одягу, закупи, написання листів, супровід у лікувальні заклади, прогулянки, годування підопічних). Метою програми є зменшення страждань хворого та допомога у забезпеченні необхідних функцій життєдіяльності людини.

Успішна реалізація проекту дозволить:

— розширити кількість та групи осіб, що справді потребують допомоги, індивідуалізувати форму соціальної підтримки відповідно до потреб людини;

— ініціювати розвиток конкурентноспроможності між тими організаціями та підприємствами, що братимуть участь у конкурсному відборі, сприяти їх модернізації та удосконаленні;

— запровадити "соціальний контракт", як документ, що чітко визначатиме перелік тих послуг, які структура має надати та у який термін;

— зекономити бюджетні витрати на соціальну сферу;

— залучити громадськість для реалізації соціальних програм;

— підвищити рівень соціальної захищеності особи, сприяти ефективності здійснення соціальних програм.

Довідка: Ця аналітична стаття представлена Коаліцією ГО "Тернопільський центр реформ" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цієї статті є винятковою відповідальністю Коаліції ГО "Тернопільський центр реформ" i не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.

Марія КАРАБИН,

аналітикиня Коаліції ГО “Тернопільський центр реформ”

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.