В Тернопільському Державному архіві відкрили виставку "Під знаком OST"

23 Чер 2012 / 09:44 | Переглядів: 1741

війна

На Тернопільщині вшанували пам'ять не лише військових офіцерів, солдатів, а й інших людей, які стали невинними жертвами фашистської Німечини, так званих острабайтерів, яких вивозили на примусові роботи починаючи з 1941 року. В Тернопільському Державному архіві відкрили виставку "Під знаком OST".

Починаючи з тисяча дев'ятсот сорок першого року з Тернопільщини на примусові роботи до Німеччини вивезли сто шістдесят чотири тисячі людей. Було кілька хвиль вивезення. В 1941 році - більш добровільна хвиля, фашистська Німеччина використовуючи пропаганду запрошувала молодь із захоплених територій розбудовувати так звану Європу в Німеччині. Молоді люди часто купувалися на ці дешеві гасла.

- Як тільки вони опинялися на тих підприємствах, життя поверталося іншою стороною і люди бачили цей звіриний оскал німецької військової машини. Люди бачили, що їх використовують у якості невільників і рабів. Радянський Союз, радянське керівництво одразу проголосило цих людей зрадниками. 1943-1944 роки фашистська Німеччина вже не розмінювалася на дешеву пропаганду і насильно забирала молодих українців, - розповів ТВ-4 директор Державного архіву в Тернопільській області Юрій ГУМЕН.

Українці, незалежно від того, поїхали вони до Рейху добровільно чи примусово, мали однаковий соціальний і правовий статус, а точніше перебували в безправному становищі. Війна закінчилася 9 травня 1945 року, але вивезених людей чекали нові випробування: нелегкий шлях радянської фільтрації, катівні НКВД і перевірки. Згідно зі статистикою, на батьківщину повернулося лише 58 відсотків людей. "Під знаком OST", - виставку з такою назвою відкрили в Тернопільському Державному архіві. Тут можна ознайомитись із постановами радянських органів влади щодо фільтрації і розміщення примусово вивезених людей та інші документами.

- В нас також є листи тих українців, які писали з Німеччини сюди, чии з місць, де вони перебували в Радянському Союзі, вони звичайні люди згадували про своїх близьких, про рідну, наймилішу серцю Україну, - каже Юрій ГУМЕН.

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.