Хто такий Юрій Шевельов?

12 Лис 2013 / 14:54 | Переглядів: 4376

Шевельов Юрій

Видавництво “Комора” підготувало перероблене й доповнене видання “Оксана Забужко, Юрій Шевельов. Вибране листування на тлі доби: 1992-2002. З доданими творами, коментарями, причинками до біографії та іншими документами”. Книжку опубліковано за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Проект “Гід по Шевельову” - серія культурних та освітніх заходів, які разом із перевиданням вибраного листування Оксани Забужко та Юрія Шевельова дадуть змогу українському суспільству більше дізнатися про постать і здобутки видатного вченого й інтелектуала. На жаль, їх досі належно не оцінено й не популяризовано в Україні. Про це свідчать події вересня-жовтня 2013 року, коли харківська влада демонтувала меморіальну дошку Юрія Шевельова в Харкові, встановлену коштом громади. Аргументами місцевої влади стали бездоказові звинувачення вченого у співпраці з нацистською владою.

Оксана Забужко, письменниця й упорядниця книжки, коментуючи появу видання, зауважила: “Шевельов був взірцем “системного мислителя”, останнього такого мислителя в українській сучасній інтелектуальній історії. Що я маю на думці, називаючи його “системним мислителем”? Отож, усі його погляди, незалежно від того, чи вони стосувалися мовознавства, чи культурології, чи історії ідей, чи історії, складались у цілість, включно з його біографією, виборами, особистістю. Шевельов виконував багато ролей: був мовознавцем, свідком історії, свідком звершень українського “розстріляного відродження”, літературним критиком, мислителем. Але все його життя “скріплювала” Україна, все воно було мудрим служінням українській культурі. Він був напрочуд вразливий на будь-які прояви глупоти, хамства, зокрема інтелектуального. Почуваючись “боржником” митців і мислителів “розстріляного відродження”, він усе життя присвятив поверненню пам'яті про те, чим була культура, яку вони творили”.

Зі свого боку, Євген Бистрицький, виконавчий директор Міжнародного фонду “Відродження”, відзначив: “Постать Шевельова-Шелеха - найвидатнішого філолога, автора “Історичної фонології української мови”, літературознавця, історика філософії та романтика в нашій історії, рівного якому ще немає, має не лише академічне значення. Його ставлення до української культури є прикладом надзвичайного професіоналізму та відповідальності українського громадянина у справі розвитку нашої гуманітарної політики. Той, хто спирається на його доробок, буде здатен знайти правильний шлях між двома політичними викривленнями у ставленні до українського світу - ще радянського типу невіглаством щодо національних цінностей, з одного боку, та політиками, які вважають за можливе навчати всіх мови й культури - з іншого”.

Контакти:

Видавництво “Комора”
Оксана Щур
066 174 11 95
oksana.schur@gmail.com

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.