Виплата заробітної плати у “конвертах”, використання найманої праці без реєстрації трудових відносин - це вагомі порушення конституційних прав громадян. Такі факти позбавляють працівників соціальних гарантій, призводять до втрат місцевих бюджетів, невиконання соціальних програм територіальних громад.
Праця в "тіні" - це постійні митарства людини, страх будь-коли втратити роботу, незахищеність перед примхами роботодавця. Тільки легальна робота є запорукою впевненості у завтрашньому дні. А таку впевненість гарантує офіційно укладений трудовий договір.
Трудові відносини між підприємцями-фізичними особами та найманими працівниками регламентовані статтею 24-1 Кодексу законів про працю України та Порядком реєстрації трудового договору, який затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 260 від 08.06.2001. Згідно з вказаними документами у разі укладення трудового договору між найманим працівником і підприємцем-фізичною особою останній зобов'язаний у тижневий строк з моменту фактичного допущення працівника до роботи зареєструвати укладений у письмовій формі трудовий договір у державній службі зайнятості за місцем свого проживання у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до „Порядку реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності” за період з 01 січня по 30 квітня 2013 року в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості зареєстровано 1197 договорів, знято з реєстрації 1199 договорів.
Для багатьох зарплата „у конвертах" стала звичним явищем і чомусь навіть нормою. Так, працівники думають: „доки я молодий, то можна не влаштовуватись на роботу офіційно, нащо платити якісь там податки. У конверті і суми, зазвичай, більші і нема ніяких проблем з паперовою тяганиною...".
Проте ця думка хибна. Незрозумілим залишається те, як молоді люди, а іноді громадяни з неабияким життєвим досвідом погоджуються на зарплату „у конвертах", не розуміючи, що нелегальне працевлаштування позбавляє працівника права не лише на достойну пенсію, а й інших благ - соціальних пільг, матеріальної допомоги, тобто знижує його соціальну захищеність.
Такий спосіб отримання грошей має для найманого працівника лише одну перевагу, та й та сумнівна: працівник уникає оподаткування. За цей невеликий виграш потім доведеться розплачуватися у потрійному розмірі.
Мінуси заробітної плати „у конверті" очевидні:
1. Офіційно ви ніде не працюєте.
2. Вам не зараховується трудовий стаж. У вас немає гарантованого розміру заробітної плати (зокрема розміру тарифної ставки або посадового окладу працівника, доплати, надбавки та заохочувальних виплат).
3. У вас немає жодних соціальних гарантій, передбачених для працівника:
- права на відпустку, зокрема додаткову та без збереження зарплати, відпустку по вагітності та пологах;
- права на оплату листа непрацездатності;
- права на соціальне страхування на випадок безробіття;
- права на достроковий вихід на пенсію, якщо ви працюєте в шкідливих умовах;
- права на скорочений робочий день, тиждень, якщо ви працюєте в шкідливих умовах;
- права не працювати у вихідний та святковий день;
- права не залучатися до наднормових робіт без вашого бажання;
- права на охорону праці;
- права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;
- права на гарантії за колективним договором. Якщо умови оплати праці не обумовлені у трудовому договорі, їх виконання або невиконання визначатиметься тільки особистим ставленням керівника до конкретної людини.
4. Вас можуть звільнити у будь-який момент без вихідної допомоги.
5. Ви отримуватимете мінімальну пенсію за віком.
Звертаємо увагу роботодавців, що за порушення трудового законодавства, які призвели до заниження суми податку на доходи фізичних осіб, застосовуються штрафні санкції, передбачені Податковим Кодексом. А до посадових осіб в таких випадках застосовуються адміністративні санкції відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення. Крім того, за умисне ухилення від сплати податків передбачена кримінальна відповідальність.
Теги → зайнятість прес-реліз Тернопіль укрнет