Свято без шкоди для здоров’я

02 Січ 2020 / 12:45 | Переглядів: 2253

Романтика сім'я любов їжа

Новорічні та Різдвяні свята… 2 тижні теплих родинних вечорів, застіль, смачної і ...не зовсім корисної їжі. От це одвічне: "Мені цього не можна, але я трішки. Свято ж!"

Погодьтесь, що в цей період мало хто дотримується правильного і здорового харчування, навіть якщо не з розповідей, а з власного досвіду знає про наслідки переїдання для свого організму. Щороку лікарі спостерігають різке зрістання кількості пацієнтів із загостреннями панкреатитів, холециститів, гастритів, виразок, запальних захворювань кишечника, проктологічних патологій, варикозної хвороби якраз у період новорічних свят. Саме тому зараз на часі будуть поради, як мінімалізувати згубний вплив застілля на своє здоровя.

Передусім, підходьте виважено до кількості жирних страв. Якщо Ви обираєте для святкового столу доволі жирне м'ясо та рибу, старайтесь мінімалізувати кількість салатів з майонезом чи іншими магазинними соусами. Тут альтернативою можуть бути соуси на основі йогурту чи оливкової олії. Такі заправки будуть значно смачнішими і не спричинять порушень у роботі шлунково-кишкового тракту. Відмовтесь від смаження. Чудовою, здоровою і не менш смачною альтернативою є запікання. Приготовані таким способом страви менш згубно вплинуть на роботу підшлункової залози, жовчевивідних шляхів та печінки. Не нехтуйте овочами та фруктами на святковому столі.

Аби уникнути закрепів та здуття, їжа з високим вмістом клітковини має займати 50% від усієї вжитої Вами. Зробіть наголос на салати з буряком та морквою, запечені чи тушковані овочі, а також фрукти (ківі, яблука, цитрусові). Волокна клітковини, що містяться в цих продуктах, не лише знизять ризик виникнення чи загострення хвороб кишечника та проктологічних захворювань, а й виконають функцію природних сорбентів, мінімалізуючи шкідливий вплив алкогольних напоїв.

Варто пам'ятати про необхідність пити більше води в період свят. Вживання великої кількості копченостей, солінь, споживання алкоголю призводять до зневоднення організму і, як наслідок, - підвищення ризиків виникнення ниркових захворювань та тромбозів. Особливо небезпечним зневоднення є для людей, що страждають варикозною хворобою та гемороєм, а також серцевими захворюваннями. Контролюйте об'єм вживаної рідини. Він має бути не менше 2 літрів на добу. При цьому у зазначений об'єм не враховуються перші страви, кава, чай, молоко, солодкі газовані напої. Корисною буде лише чиста вода, узвари та лимонади домашнього приготування.

І, звичайно, окремої уваги потребує вживання алкоголю. Його дія на організм буде негативною у будь-якому разі. Проте є кілька простих правил, аби дещо мінімізувати цю згубну дію: - напередодні великого застілля випийте 100-200 мл сухого вина. Це підготує організм до вживання більш міцних напоїв і печінці буде простіше справитись з навантаженням; - не змішуйте за вечір більше 2-х видів алкоголю. Найкраще обрати один напій на все застілля. Проте, якщо так не виходить, починайте з того напою, що має менший відсоток спирту. Перепад вмісту спирту між алкогольними напоями має становити не більше 10-15%; - обирайте прості напої, не фарбовані штучними барвниками, та без додавання ароматизаторів; - не запивайте алкогольні напої солодкою водою чи соком.

Це спричинить більш швидке сп'яніння. До того ж, запиваючи алкоголь газованими напоями, Ви вип'єте значно більше цього шкідливого напою. Запивати алкоголь найкраще негазованою водою, можна з додаванням лимону; - поганим варіантом є вживання великої кількості різноманітних коктейлів.

Краще зробити вибір на користь чистого, не розбавленого нічим алкогольного напою; - наступний день після застілля розпочніть з випивання 300 мл чистої води кімнатної температури, і лише після цього можна поснідати. Протягом наступної доби після вживання алкоголю варто випити не менше 2,5 л рідини, щоб відновити об'єм втраченої рідини; - для закусок краще обирати не надто жирну, але калорійну їжу, аби не збільшувати навантаження на підшлункову залозу. Старайтесь після кожної випитої чарки щось з'їсти.

І не забувайте обирати якісний алкоголь та продукти для свого святкового столу. Адже від якості того, що Ви вип'єте і з'їсте напередодні, буде залежати стан здоров'я та святковий настрій на наступний день. Святкуйте без шкоди для свого організму. І будьте здорові!


Яцук Катерина Юхимівна, лікар-хірург, проктолог

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.