Довідка про відсутність заборгованості зі сплати ЄСВ: як отримати?

20 Лют 2014 / 21:52 | Переглядів: 4695

журналіст ручка папір

Органи Міндоходів, на вимогу роботодавців, фізичних осіб-підприємців та осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, проводять звірення сум нарахування та сплати ними єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ).

Для цього платнику слід звернутися із заявою довільної форми щодо отримання довідки про відсутність заборгованості зі сплати ЄСВ до органу доходів і зборів за основним місцем обліку. У заяві обов'язково зазначається найменування установи, до якої подається відповідна довідка.

На підставі даних картки особового рахунку платника контролюючий орган визначає наявність/відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску на дату формування довідки.

Довідка за довільною формою (крім довідки про відсутність заборгованості із сплати ЄСВ у зв'язку з прийняттям рішення про ліквідацію, реорганізацію юридичної особи, припинення підприємницької діяльності фізичною особою) надається платнику єдиного внеску безоплатно протягом 15 календарних днів (ст. 20 Закону України від 02.10.1996 р. №393/96-ВР "Про звернення громадян" зі змінами і доповненнями).

Така норма передбачена частиною 7 ст. 14 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Закрити переглядКометарі та Пропозиції

ПитанняЧи є базою нарахування та утримання ЄВ безповоротна фінансова допомога, виплачена роботодавцем? ВідповідьКоротка:
Базою нарахування та утримання єдиного внеску є безповоротна фінансова допомога, що має систематичний характер та виплачена роботодавцем працівникам, які перебувають з ним у трудових відносинах.
Не є базою нарахування єдиного внеску сума безповоротної фінансової допомоги разового характеру та безповоротна фінансова допомога, виплачена роботодавцем працівникам, які не перебувають з ним у трудових відносинах.
Повна:
Пунктом 1 частини 1 ст. 4 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464) визначено, що платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄВ) є роботодавці, зокрема підприємства, установи та організації, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).
Базою нарахування ЄВ для платників, зазначених у п. 1 (крім абзацу сьомого) частини 1 ст. 4 цього Закону, є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці" та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 частини 1 ст. 7 Закону № 2464).
Види виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат визначено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5 (далі - Інструкція № 5).
Відповідно до п.п. 2.3.3 п. 2.3 розділу 2 Інструкції № 5 матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п.3.31) входить до фонду додаткової заробітної плати, на яку нараховується ЄВ.
Згідно із п. 3.31 розділу 3 Інструкції № 5 матеріальна допомога разового характеру, що надається підприємством окремим працівникам підприємства у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання відноситься до інших виплат, що не належать до фонду оплати праці.
Крім того, зазначена вище допомога належить до виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується ЄВ (п. 14 розділу ІІ Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 № 1170).
Суми матеріальної та благодійної допомоги, виплачені особам, які не перебувають у трудових відносинах з підприємством, відносяться до інших виплат, що не належать до фонду оплати праці та не підлягають нарахуванню та утриманню ЄВ (п. 3.32 розділу 3 Інструкції № 5).
Таким чином, базою нарахування та утримання ЄВ є безповоротна фінансова допомога, що має систематичний характер та виплачена роботодавцем працівникам, які перебувають з ним у трудових відносинах.
Не є базою нарахування ЄВ сума безповоротної фінансової допомоги разового характеру та безповоротна фінансова допомога, виплачена роботодавцем працівникам, які не перебувають з ним у трудових відносинах. ПитанняЧи потрібно зазначати в графі 13 таблиці 6 додатка 4 звіту щодо сум нарахованого ЄВ інформації по ФО, яка перебуває у відпучстці у зв'язку з вагітностю та пологами? ВідповідьКоротка:
Не потрібно зазначати в графі 13 "Кількість календарних днів тимчасової непрацездатності" таблиці 6 додатка 4 звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску інформацію по фізичній особі, яка перебуває у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами.
Повна:
Відповідно до п. 4.9 розділу IV Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року № 454, таблиця 6 додатка 4 до цього Порядку призначена для формування страхувальником у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу) у звітному місяці. Такі відомості формуються з урахуванням кодів категорій застрахованих осіб, визначених у додатку 2 до цього Порядку.
В графі 13 таблиці 6 додатка 4 звіту щодо нарахованих сум єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування (далі - ЄВ) відображається кількість календарних днів з тимчасової непрацездатності (лікарняні листки) окремо за кожний відповідний місяць, що припадає на дні тимчасової непрацездатності, у випадку зазначення коду категорії застрахованої особи - 29, 36, 37, 39.
Період перебування застрахованої особи у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами зазначається у графі 16 "Кількість календарних днів відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами" у випадку зазначення коду категорії застрахованої особи - 42, 43, 44, 45.
Отже, не потрібно зазначати в графі 13 "Кількість календарних днів тимчасової непрацездатності" таблиці 6 додатка 4 звіту щодо сум нарахованого ЄВ інформацію по фізичній особі, яка перебуває у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами. ПитанняЯким чином відображається у звітності по ЄВ кількість днів прогулу, що були допущені найманим працівником? ВідповідьКоротка:
Кількість днів прогулу, що були допущені найманим працівником, не відображаються в звітності по єдиному внеску, зокрема, в таблицях 5, 6, 7 додатка 4 звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску.
Повна:
Відповідно до п. 4.8 розділу ІV Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року № 454, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 вересня 2013 року за № 1628/24160 (далі Порядок № 454), таблиця 5 додатка 4 до цього Порядку призначена для реєстрації застрахованих осіб у реєстрі застрахованих осіб.
У разі коли за даними страхувальника протягом звітного періоду не було зафіксовано фактів укладання та розірвання трудових угод (цивільно-правового договору), надання відповідної відпустки, таблиця 5 додатка 4 до цього Порядку не формується та не надається до органу доходів і зборів.
Таблиця 6 додатка 4 до Порядку № 454 призначена для формування страхувальником у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу) у звітному місяці (п. 4.9 розділу ІV Порядку № 454).
Слід зазначити, що графа 15 "Кількість днів перебування у трудових / ЦП відносинах протягом календарного звітного місяця" таблиці 6 додатка 4 звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄВ) заповнюється у кожному звітному періоді, починаючи з 1 січня 2013 року, та використовується органами Пенсійного фонду України для підрахунку трудового стажу по кожній застрахованій особі. Показник відповідає кількості календарних днів від 1 до 31 (28, 29, 30) залежно від кількості календарних днів у місяці. Якщо початок трудових відносин збігається з першим числом місяця та відсутній факт звільнення застрахованої особи у звітному періоді (закінчення цивільно-правових відносин), значення реквізиту 15 завжди дорівнює кількості календарних днів у місяці. У разі наявності факту звільнення показник відповідає кількості календарних днів тривалості трудових відносин у звітному місяці з урахуванням дня звільнення.
Відсутність даних про суми заробітної плати за звітний місяць (перебування повний місяць у відпустці: черговій, без збереження заробітної плати, т. д.) не впливає на обов'язковість заповнення цього реквізиту, крім випадків перебування у відпустці по догляду за дитиною до трьох та шести років. Реквізит заповнюється одним значенням у одному рядку, що відповідає звітному. За наявності декількох рядків по одній застрахованій особі реквізит 15 зазначається лише в одному, а саме в тому, в якому зазначаються дані про суми заробітної плати (за їх наявності).
Відповідно до п. 4.13 розділу ІV Порядку № 454 таблиця 7 додатка 4 та таблиця 4 додатка 5 до цього Порядку формуються та подаються страхувальниками в разі визначення страхувальниками періодів (строків) трудової або іншої діяльності, що відповідно до законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховуються при визначенні права на відповідну пенсію, а також періоди страхового стажу, не пов'язані з трудовою та/або професійною діяльністю.
Якщо у страхувальника відсутні робочі місця, робота на яких зараховується до спеціального стажу, то таблиця 7 додатка 4 та таблиця 4 додатка 5 не формуються і не подаються до органу доходів і зборів.
Отже, кількість днів прогулу, що були допущені найманим працівником, не відображаються в звітності по ЄВ, зокрема, в таблицях 5, 6, 7 додатка 4 звіту щодо сум нарахованого ЄВ. ПитанняЯким чином виправити помилки в таблиці 6 додатка 4 звіту щодо сум нарахованого ЄВ, якщо при поданні звіту суми відпускних за звітний та майбутній періоди були відображені загальною сумою? ВідповідьКоротка:
Якщо в таблиці 6 додатка 4 звіту щодо нарахованих сум єдиного внеску помилково відображено в одному рядку загальною сумою відпускні за звітний та майбутній періоди, то страхувальник повинен сформувати та подати разом зі звітом за поточний звітний період звіт за попередній період, який містить: перелік таблиць звіту, таблицю 6 додатка 4 звіту зі статусом "скасовуюча" з помилковими відомостями за найману особу щодо якої зроблено помилку та відповідну таблицю зі статусом "початкова" із правильними відомостями за зазначену особу (відомості з рядками, в яких звідображаються дані про суми заробітної плати без коду типу нархувань та суми відпускних з кодом типу нарахувань 10 за звітний та майбутній періоди ов окремих рядках). При цьому загальна сума нарахованої заробітної плати та відпускних не змінюються. Звіт, сформований для виправлення даної помилки за попередній звітний період, не містить таблиць 1 - 4 додатка 4 звіту щодо нарахованих сум єдиного внеску.
Повна:
Відповідно до п. 4.9 розділу IV Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року № 454 (далі - Порядок № 454) таблиця 6 додатка 4 до цього Порядку призначена для формування страхувальником у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу) у звітному місяці.
Графа 10 "Код типу нарахувань" заповнюється страхувальником лише у випадках, передбачених переліком кодів типу нарахувань 1 - 12.
Суми, нараховані за дні щорічних та додаткових відпусток, вносяться до графи "Загальна сума нарахованої заробітної плати (доходу) (усього з початку звітного місяця)" із зазначенням відповідного місяця тільки в сумі, що припадає на дні відпустки у цьому місяці, з кодом типу нарахувань 10.
Суми, що припадають на дні відпустки наступних місяців, включаються до поля наступних місяців і відображаються в окремих рядках за першим рядком з кодом типу нарахувань 10.
Якщо страхувальником було допущено помилку в реквізитах (крім сум), що стосується страхувальника або застрахованої особи, - подаються скасовуючі документи. Зміни в сумах нарахованої заробітної плати або доходу та у зв'язку з цим нарахованих сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄВ) за звітний місяць при формуванні і поданні скасовуючих документів не допускаються (п. 5.5 розділу V Порядку № 454). У разі коли страхувальником були допущені помилки, зазначені в пункті 5.5 цього розділу, страхувальник повинен сформувати та подати разом зі звітом за поточний звітний період звіт за попередній період, який містить: перелік таблиць звіту, відповідну таблицю зі статусом - скасовуюча - з відомостями, які були помилкові, на одну або декількох застрахованих осіб та відповідну таблицю зі статусом - початкова - із зазначеними правильними відомостями на одну або декількох застрахованих осіб. Звіт, сформований для виправлення помилок за попередні звітні періоди, не повинен містити таблиць 1 - 4 додатка 4 до цього Порядку (п. 5.7 розділу V Порядку № 454).
Отже, якщо в таблиці 6 додатка 4 звіту щодо нарахованих сум ЄВ помилково відображено в одному рядку загальною сумою відпускні за звітний та майбутній періоди, то страхувальник повинен сформувати та подати разом зі звітом за поточний звітний період звіт за попередній період, який містить: перелік таблиць звіту, таблицю 6 додатка 4 звіту зі статусом "скасовуюча" з помилковими відомостями за найману особу щодо якої зроблено помилку та відповідну таблицю зі статусом "початкова" із правильними відомостями за зазначену особу (відомості з рядками, в яких звідображаються дані про суми заробітної плати без коду типу нархувань та суми відпускних з кодом типу нарахувань 10 за звітний та майбутній періоди ов окремих рядках). При цьому загальна сума нарахованої заробітної плати та відпускних не змінюються. Звіт, сформований для виправлення даної помилки за попередній звітний період, не містить таблиць 1 - 4 додатка 4 звіту щодо нарахованих сум ЄВ. ПитанняЯку суму ЄВ необхідно перераховувати працедавцю, якщо за рахунок заокруглень підсумок нарахованого внеску в таблиці 1 додатка 4 звіту щодо сум нарахованого ЄВ не співпадає з даними таблиці 6 цього додатка ? ВідповідьКоротка:
Сума єдиного внеску, яку необхідно перераховувати працедавцю, повинна відповідати сумі, яка відображена у відповідних рядках від 8.1 до 8.14 таблиці 1 додатка 4 звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску.
Грошові суми в таблицях звіту заповнюються в гривнях з копійками. При цьому, зазначені суми округлюються до двох десяткових знаків за загальновстановленими правилами.
Повна:
Згідно з п. 4.1 розділу IІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року № 454 (далі - Порядок № 454), звіт формується на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464) нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄВ).
Грошові суми в таблицях звіту заповнюються в гривнях з копійками (п. 2.5 розділу IV Порядку № 454).
При цьому, зазначені суми округлюються до двох десяткових знаків за загальновстановленими правилами.
Таблиця 1 додатка 4 до Порядку № 454 формується та подається страхувальниками, що визначені п. 3.1 розділу III Порядку № 454 (п. 4.4 розділу IV Порядку № 454).
Таблиця 6 додатка 4 до Порядку № 454 призначена для формування страхувальником у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу) у звітному місяці (п. 4.9 розділу IV Порядку № 454).
Слід зазначити, що таблиця 1 додатка 4 звіту формується із даних таблиці 6 цього додатку.
Так, у рядку 8 "Загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, всього (р. 3 + р. 5 + р. 6 - р. 7)" таблиці 1 додатка 4 звіту відображається сума ЄВ, що відповідає сумі рядків 8.1 - 8.14 даної таблиці.
Отже, сума ЄВ, яку необхідно перераховувати працедавцю, повинна відповідати сумі, яка відображена у відповідних рядках від 8.1 до 8.14 таблиці 1 додатка 4 звіту щодо сум нарахованого ЄВ. ПитанняЯким чином страхувальнику у звіті щодо сум нарахованого ЄВ після закінчення терміну його подання, виправити помилки, що стосуються грошових показників? ВідповідьКоротка та повна відповіді ідентичні.
Відповідно до п. 4.9 розділу IV Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року № 454 (далі - Порядок № 454), таблиця 6 додатка 4 до цього Порядку призначена для формування страхувальником у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу) у звітному місяці. Такі відомості формуються з урахуванням кодів категорій застрахованих осіб, визначених у додатку 2 до цього Порядку.
Графа 10 "Код типу нарахувань" заповнюється страхувальником лише у випадках, передбачених переліком кодів типу нарахувань 1 - 12.
Коди типу нарахувань 2 - 9 зазначаються лише у випадках донарахування або зменшення суми єдиного та страхового внесків застрахованій особі.
Якщо донараховують або зменшують суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄВ) на суму заробітної плати (доходу), нарахованої в попередніх звітних періодах, застосовують коди типу нарахувань 2 - 5, зокрема:
2 - сума заробітної плати (доходу), нарахована у попередніх звітних періодах на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку страхувальником самостійно донараховано суму ЄВ;
3 - сума заробітної плати (доходу), нарахована у попередніх звітних періодах на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку страхувальником самостійно зменшено зайво нараховану суму ЄВ.
Якщо донараховують або зменшують суму внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період до 01 січня 2011 року, на суму заробітної плати (доходу), нарахованої застрахованій особі в попередніх звітних періодах, застосовують коди типу нарахувань 6 - 9, зокрема:
6 - сума заробітної плати (доходу), нарахована в попередніх звітних періодах на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку страхувальником самостійно донараховано суму внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період до 01 січня 2011 року;
7 - сума заробітної плати (доходу), нарахована у попередніх звітних періодах на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на яку страхувальником самостійно зменшено зайво нараховану суму внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період до 01 січня 2011 року.

Інформаційно-комунікаційний відділ Тернопільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Тернопільській області

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.