У 2014 році найбільше грошей від НБУ одержали Ощадбанк і «Дельта Банк»

02 Лют 2015 / 21:31 | Переглядів: 2271

рефінансування Приватбанк

За підсумками 2014 року найбільші обсяги фінансової підтримки від НБУ отримали державний Ощадбанк і приватний "Дельта Банк". При цьому найщедрішою українська держава виявилася саме до "Дельти" - обсяги фінансової підтримки цього банку становлять майже двократний розмір його капіталу та більше половини обсягу зібраних депозитів фіз. осіб.

Національний банк України в 2014 році надав банкам рекордний обсяг рефінансування у 222,3 млрд грн, подолавши максимум кризового 2008 року. Порівняно із 2013 роком, обсяг підтримки банків зріс у 3 рази. Рефінансування - цілком стандартна процедура допомоги банкам і дозволяє тимчасово перекрити "діру" в ліквідності, щоб забезпечити безперебійну виплату депозитів і проведення платежів. Торік проблеми з ліквідністю стали для банкірів буденним явищем, оскільки клієнти за рік вилучили з банків третину депозитів.

"На підтримку регулятора, як кредитора останньої інстанції, банки можуть розраховувати", - заявила Голова НБУ Валерія Гонтарева під час свого виступу в парламенті. Вона повідомила, що в 2014 році регулятор видав банкам 5 стабілізаційних кредитів під повернення депозитів клієнтам, а куратори НБУ відстежували використання грошей до копійки.

Згідно з інформацією НБУ, найбільший обсяг кредитів припадає на Ощадбанк, ПриватБанк, "Укрексімбанк" та проблемний "Дельта Банк". Ощадбанк отримав кредити на 69% свого депозитного портфеля, "Дельта Банк" - на 54%, ПриватБанк - на 20%. НБУ по праву може вважати себе новим "мажоритарним акціонером" "Дельта Банку", оскільки його кредити становлять 193%, або двократний розмір капіталу.

Підстави для масштабної підтримки банків у НБУ є, оскільки банківська система втратила близько 30% депозитів, переважно в перші місяці 2014 року. Але згідно з публічною звітністю банків за 9 місяців, підхід у їх рефінансуванні було обрано дуже нерівномірний. Якщо надане ПриватБанку рефінансування покривало відтік вкладів тільки наполовину, то "Дельта Банку", вкладники якого простоюють у багатогодинних чергах за отриманням грошей, НБУ покрив відтік вкладів на 8,1 млрд грн (із запасом). А державний Ощадбанк отримав утричі більше свого відтоку в 6,4 млрд грн. Тобто, саме в цих банках напрямки використання отриманих грошей викликають питання.

Теги →

Розповсюдити

Використання матеріалів сайту дозволяється при умові посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на сайт t-v.te.ua.

Редакція газети «Тернопіль вечірній» (t-v.te.ua) може не розділяти точку зору авторів статей і відповідальності за зміст перепублікованих матеріалів не несе.